İşgörenlere yönelik olarak düzenlenen rekreasyon aktivitelerinin örgütsel sessizliğe etkisi
The effect of recreational activities organized for employees on organizational silence
  1. Tez No: 549981
  2. Yazar: PELİN CANBOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada; işgörenler için düzenlenen rekreasyon aktivitelerinin önemini vurgulamak ve rekreasyon aktiviteleri ile işgörenlerin sessizlik durumuna ait ilişkiyi ortaya koymak amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda; demografik özellikler, rekreasyon ölçeği ve örgütsel sessizlik ölçeğinden yararlanılarak anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma dört bölümden meydana gelmektedir. Araştırmanın ilk bölümünde; zaman kavramı, serbest zaman kavramı, boş zaman kavramı, rekreasyon kavramı, rekreasyonun özellikleri, rekreasyon ihtiyacı ve rekreasyonun yararları, rekreasyon ve boş zaman teorileri, rekreasyonun sınıflandırılması üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde; örgüt, çalışan sesliliği, sessizlik, sessizlik iklimi, işgören sessizliği, örgütsel sessizlik kavramı ve örgütsel sessizliğin tarihsel gelişimi, örgütsel sessizlik teorileri, örgütsel sessizliğin nedenleri ve sonuçları konularına değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü bölümünde bulgular kısmına yer verilmiştir. Araştırma soruları demografik sorular, rekreasyon aktivitelerine ilişkin sorular ve sessizlik ölçeğinden oluşmaktadır. Analiz kısmında sessizlik ölçeğine faktör analizi uygulanmış ve beş farklı boyut saptanmıştır. Bu boyutlar ile rekreasyon aktiviteleri arasındaki ilişkilere ait sonuçlar bulgular bölümünde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to emphasize the importance of recreation activities organized for employees and to reveal the relationship between the recreation activities and the silence status of the employees.In line with the aim; demographic characteristics, recreation scale and organizational silence scale were used.The research consists of four sections. In the first part of the study; The concept of time, the concept of free time, the concept of leisure time, the concept of recreation, the features of recreation, the need for recreation and the benefits of recreation, recreation and leisure theories, the classification of recreation are emphasized. In the second part of the study; organization, employee speaking, silence, silence climate, working silence, the concept of organizational silence and the historical development of organizational silence, the theories of organizational silence, the causes and consequences of organizational silence.In the third part of the study, the findings are given. The research questions consist of demographic questions, questions about recreation activities and silence scale. Factor analysis was applied to silence scale in the analysis section and five different dimensions were determined. The results of the relationships between these dimensions and recreation activities are given in the findings section.