Karotis endarterektomi operasyonlarında konvansiyonel cerrahi yöntem ve eversiyon tekniğinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of conventi̇onal surgi̇cal method and eversion techniques in carotis endarterectomy operations
- Tez No: 550021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZSÖYLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Serebrovasküler hastalıklar; tanısal yöntemlerin uygulanabilirliği ve ulaşılabilirliği arttıktıkça komplikasyonların gerçekleşme oranı düşse dahi halen erişkinlerde tıpkı kardiyovasküler hastalıklar ve malignitiler gibi önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdürmektedir. Her geçen gün teknolojinibn sağlık alanındaki artan entegrasyonu ve gelişen teknikler daha yenilikçi tedavi yöntemlerinin de kullanılabilir olmasını sağlamıştır. İnternal karotis arter (İCA) darlıkları ve buradan kaynaklanan emboliler iskemik inmenin önemli sebeplerinden birisidir. İnternal karotis arter stenozunun görülme sıklığı 50-60 yaş arası erişkin bireylerde %0.5 iken, 9. Dekatta bu sıklık %10 seviyelerine kadar çıkmaktadır. European Carotid Surgery Trial (ECST) ve North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET) çalışmaları bu güne kadar yapılmış en kapsamlı değerlendiremleri içeren klinik çalışmalar olmuştur ve bu çalışmalardan elde edlen bulgular ışığında, semptomatik İCA darlıklarında %70 üzerindeki lezyonlarda iskemik stroke atağının önlenmesinde endarterektominin medikal tedaviye göre daha pozitif sonuçları olduğu kanıtlanmıştır. Karotid endarterektomi cerrahisi extrakranial karotid lezyonların tedavisinde altın standart yöntem olarak kabul görmektedir. Her ne kadar giderek artan şekilde icra edilen perküten non-invaziv teknikler popüler olarak kullanılsa da henüz kanıtlar yeterli seviyede değildir. Tüm bu gelişmelere karşın karotis endarterektomi operasyonları halen bir çok merkezde düşük mortalite ve komplikasyon oranları ile başarılı bir şekilde icra edilmektedir. Karotis cerrahisi için cerrahın klinik tecrübesi ve lezyonun yerleşim yerine de göz önünde bulundurularak farklı teknikler tercih edilebilmektedir. Yaptığımız çalışmada genel anestezi altında karotis endarterektomi yapılmış 45 hastanın sonuçları retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların 25 tanesine eversiyon endarterektomi tekniği ile kalan 20 hastaya ise klasik konvansiyonel endarterektomi tekniği ile karotis cerrahisi yapıldı. Her iki grupta da demografik veriler benzerdi.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular diseases; As the applicability and availability of diagnostic methods increases, the incidence of complications decreases, and still remains a major health problem in adults, such as cardiovascular diseases and malignancies. Increasing integration of technology in healthcare and developing techniques has enabled more innovative treatment methods to be used. Internal carotid artery (ICA) stenosis and embolism resulting from it is one of the important causes of ischemic stroke. While the incidence of internal carotid artery stenosis is 0.5% in adult individuals between the ages of 50-60, this frequency increases to 10% in the 9th decade. The European Carotid Surgery Trial (ECST) and the North America Symptomatic Carotid Endarterectomy Trial (NASCET) have been the most comprehensive evaluations to date, and in the light of the findings from these studies, medical treatment of endarterectomy in the prevention of ischemic stroke attacks in lesions greater than 70% in symptomatic ICA stenosis more positive results than treatment. Carotid endarterectomy surgery is accepted as the gold standard method for the treatment of extracranial carotid lesions. Although percutaneous non-invasive techniques are increasingly used, popular evidence has yet to be established. Despite all these developments, carotid endarterectomy operations are still being performed successfully in many centers with low mortality and complication rates. Different techniques may be preferred for carotid surgery by considering the surgeon's clinical experience and the location of the lesion. In this study, the results of 45 patients who underwent carotid endarterectomy under general anesthesia were analyzed retrospectively. 25 of these patients underwent eversion endarterectomy technique and 20 patients underwent carotid surgery with conventional conventional endarterectomy technique. Demographic data were similar in both groups.