İnşaat sektöründe proje kalite kontrol ve kalite güvence yönetimi ve bir uygulama örneği
Project quality control and quality assurance management in construction sector and an application example
  1. Tez No: 550020
  2. Yazar: OĞUZ KAĞAN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Türkiye ekonomik gelişim sürecinde olan ülkelerden bir tanesidir. Her kullanılacak olan kaynak önem arz etmektedir. Kaynak kullanımlarındaki hataların azaltılması için birden fazla süreç yönetimlerinin aynı anda yürütülmesi, disiplinlerin arasındaki işbirliklerinin tamamlanması gereklidir. Bunun içinde inşaat sektöründe Proje Kalite Yönetimi ile mümkündür. İnşaat sektörü Türkiye'de ve diğer dünya ülkelerinde ekonomik ilerlemenin büyük bir parçasıdır. İnşaat sektörü sayesinde yapılan büyük çaplı projeler ve geliştirmeler hayalden gerçeğe çevrilmektedir. Projelerin yapımı sırasında gerçekleşebilmesi amacı ile tüm kaynaklar çok büyük miktarlarda sarf edilmektedir. Proje yönetiminin doğru ve etkin yapılması ile kaynak kullanımlarındaki kayıpların en aza indirgenmesi sağlanacak, bu sayede sorunlar giderilecek ve büyük ölçülerde kazançlar doğuracaktır. Çalışmamın ikinci bölümünde“Kalite”Kavramı hakkında temel bilgileri, Kalite Yönetimi kavramını, ISO 9001:2015 standardının ISO 2001:2008 den farklılıklarını, standardizasyonun tarihçesi, değerleri, amaçlara göre kullanım şekilleri ve ISO 9001:2015 ana maddeleri irdelenmiştir. Çalışmamın üçüncü bölümünde her inşaat projesi birbirinden farklı olduğundan proje kapsamları farklı da olsa, öngörülen olaylardan ve tasarlanmamış durumlar barındırabilmektedir. Bu yüzden bir inşaatın planlama, tasarım ve yapılabiliritesi ön fizibiliteler yapılarak tam bir sistem oluşturulmasına ihtiyaç duyar. İnşaat proje kalite yönetim standartları, projelerin belirlenen hedeflerine ulaşmasını sağlamak amacıyla gerekli proje yönetimi bilgileri, araçları, teknikleri ve yöntemlerin tanımlamasından dolayı proje yönetimi yapan firmalar açısından gerçek bir gereklilik olmaktadır. Projelerin planlanmış hedeflerine erişebilmesi ve başarılı bir şekilde yönetilmesi için zaman, maliyet ve kalite kriterlerini dengede tutacak sistemlere gereksinim vardır. Bu gereksinimlere göre; projenin planlanmış hedefe erişmesi için; bilgilerin, araçların, yeteneklerin ve tekniğin tamamen bir bütün halinde uygulanmasına“Proje Yönetimi”adı verilmektedir. Bu Proje Yönetimini oluşturan üç sistemden olan Proje Kalite Kontrol ve Kalite Güvence Yönetimi'nin nasıl kurulması gerektiğini ve kurulurken hangi aşamalardan geçildiğini inceleyeceğim. Çalışmamın dördüncü bölümü kapsamında İnşaat faaliyeti göstermekte olan bir firmada ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi incelenmiş, kurulmuş olan Proje Kalite Yönetiminin bu tip firmalarda nasıl uygulaması gerektiğini, firmanın bütününe getireceği olumlu veya olumsuz etkilerini, halen çalışmakta olduğum İstanbul Havalimanı İnşaatı üzerinden analiz edilmiştir. Beşinci bölümde Proje Kalite Kontrol ve Kalite Güvence Yönetiminin, inşaat sektöründe nasıl daha iyi olabilmesi ve uygulanabilmesi için değerlendirmeler ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the countries in the process of economic development. Every resource to be used is important. In order to reduce the errors in resource usage, it is necessary to conduct multiple process managements at the same time and to complete the cooperation between the disciplines. This is possible with project quality management in the construction sector. The construction sector is a large part of economic progress in turkey and other countries in the world. Construction industry made through large-scale projects and improvements have been transformed from imagination to reality. All resources are consumed in large quantities in order to realize the projects during construction. By making the project management accurate and effective, it will be ensured that the losses in the resource utilization will be minimized, thus the problems will be solved and will lead to large gains. İn the second part of my study, basic information about the“quality”concept, the concept of quality management, differences between ISO 9001: 2015 and ISO 2001: 2008, history of standardization, values, use according to the purposes and ISO 9001: 2015 main articles are examined. İn the third part of my study, each construction project is different, and although the project scope is different, it can accommodate foreseen events and unstructured situations. Therefore; planning, design and feasibility of a construction requires a complete system by pre-feasibility. Construction project quality management standards, project management information, tools, techniques and methods needed to ensure that the projects meet the specified objectives because of the definition of project management is a real requirement for companies. To achieve the objectives of the project are planned and managed in a way to be successful; time, cost and quality criterias are needed to keep the system balanced. According to these requirements; to reach the planned target of the project; information, vehicles, skills and technique are called“project management”. I will examine how the project quality control and quality assurance management, which are the three systems that form this project management, should be established and what phases were passed when it was established. İn the fourth part of my study, ISO 9001: 2015 quality management system has been examined in a company which has construction activity, how to apply the project quality management in these types of companies, positive or negative effects of the company will bring to the whole, analyzed over the Istanbul airport construction i am currently working on. İn the fifth part, evaluations and recommendations were made for how the quality control and quality assurance management of the project can be improved and implemented in the construction industry.