Karotis endarterektomi yapılan hastalarda plak karakteriyle semptomatolojinin ilişkisi
The relationship of plate character and symptomatology in patients with carotis endarterectomy
  1. Tez No: 648491
  2. Yazar: AYŞE GÜL BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
İnme, tüm dünyada myokard enfarktüsü ve kanser sonrasında en fazla görülen üçüncü ölüm sebebidir. Karotis endarterektomi semptomatik ya da asemptomatik olmasına bakılmaksızın ciddi düzeyde karotis darlığı olan hastaların tedavisi için çok sık kullanılan bir yöntemdir. Yapılan araştırma sonuçları semptomatik hastalarda %50 ve üzeri, asemptomatik hastalarda %70 ve üzeri darlıkta endarterektominin yararını göstermiştir. Fakat plak yapısı ve inme arasında karmaşık bir ilişki olduğundan orta derece darlığı olan semptomatik hastalarla asemptomatik darlık tespit edilen hastalar için verilen cerrahi tedavi kararında plağın yapısı ve plağın içeriği darlık derecesi kadar önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, Karotis Endarterektomi (KEA) yapılan hastalarda plak karakteriyle semptomatoloji arasındaki ilişki Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde 01.08.2015–09.11.2018 tarihleri arasında KEA yapılan 152 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirilerek incelenmiştir. Karotis arter cerrahisi için aday hastaların tümüne Ultrasonografi (USG), Renkli Doppler Ultrasonografi (RDUS), Bilgisayarlı Tomografi (BT), Bilgisayarlı Tomografik Anjiografi (BTA), Manyetik Rezonans Anjiografi (MRA), Digital Subtraction Anjiografi (DSA) gibi yöntemlerden biri veya birkaçı seçilerek görüntüleme yapıldı. %70 ve üzerinde olan asemptomatik karotis arter darlıklarına ve %50 ve üzerindeki semptomatik darlıklara müdahale edildi. Hastaların ameliyat öncesi semptomları, ameliyat sırasında çıkartılan plağın özellikleri (yüzeyi, ülser varlığı, trombüs varlığı, plak içi kanama varlığı) incelenerek stabil veya unstabil plak olarak sınıflandırıldı. Hastaların plak karakterleriyle semptomatoloji arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Stroke is the third most common cause of death in the world after myocardial infarction and cancer. Carotid endarterectomy is a very commonly used method for the treatment of patients with severe carotid stenosis, regardless of whether they are symptomatic or asymptomatic. Research results have shown the benefit of endarterectomy in symptomatic patients with stenosis of 70% or more. However, since there is a complex relationship between plaque structure and stroke, the structure of the plaque and the content of the plaque play an important role in the surgical treatment decision for symptomatic patients with moderate stenosis and patients with asymptomatic stenosis. In this study, the relationship between plaque character and symptomatology in patients who underwent Carotid Endarterectomy (CEA) was retrospectively analyzed and analyzed from the data of 152 patients who underwent CEA between 01.08.2015-09.11.2018 in Mersin University Medical Faculty Hospital. Imaging was performed by selecting one or more of the methods such as Doppler USG, CT, CT Angiography, MR Angiography, DSA to all candidates for carotid artery surgery. Asymptomatic carotid artery stenosis of 70% and above and symptomatic stenosis of 50% or more were intervened. Preoperative symptoms of the patients, plaque characters removed during surgery were examined and classified as stable or unstable plaque according to the surface regularity, presence of ulcer, presence of thrombus, presence of intraplaque hemorrhage. The relationship between plaque characters and symptomatology was compared.