Mersin ili için coğrafi bilgi sistemleri tabanlı mikrobölgeleme çalışması
A microzonation study base on geographic information systems for Mersin
  1. Tez No: 550029
  2. Yazar: SERKAN EKİNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Mersin Büyükşehir belediyesine bağlı Akdeniz, Mezitli, Toroslar ve Yenişehir belediyesi sınırları içerisinde olası deprem hasarlarının azaltılması ve düzenli arazi kullanımının sağlanması amacıyla jeolojik ve jeoteknik yöntemler kullanılarak mikrobölgeleme çalışması yapılmıştır. İnceleme alanındaki birimler genel olarak kıyıya paralel şekilde ve doğu-batı uzanımında yayılım gösterirler. Bu alandaki en yaşlı birim, yüksek ve düşük plastisiteli kil ve sitlerle temsil edilen Tersiyer yaşlı Kuzgun formasyonu oluşturmaktadır. Bu birim üzerinde; Alt Pleyistosen yaşlı ve birbirleriyle yanal geçiş gösteren alüvyon yelpazesi çökelleri, fan delta çökelleri ve kıyı çökelleri yer almaktadır. Çalışma alanının kuzey bölümünde topografyaya uyumlu ve kıyıya paralel olarak uzanan Siciliyen yaşlı kaliş birimleri yer alır. İnceleme alanındaki en genç birimler ise gevşek, tutturulmamış zemin özelliğindeki Üst Pleyistosen-Güncel yaşlı alüvyonal çökellerdir. Araştırma bölgesinde gerçekleştirilmiş 495 adet zemin sondajı ve 281 adet araştırma çukuruna ait laboratuvar verileri, oluşturulan bir veri tabanına gerçek koordinatlarıyla eklenmiştir. ArcMap programı ile veritabınındaki veriler kullanılarak, çalışma alanında farklı derinlikler ait SPT-N (Standart Penetrasyon Testi), yer altı su seviyesi ve taşıma gücü (Qemin.) dağılım haritaları oluşturulmuştur. Zemin taşıma gücü değerleri; yeraltı su seviyesi ve zemin tipi açısından ilişkisi olup, genel olarak doğudan batıya doğru arttığı görülmektedir. Akdeniz ilçesinin doğu kesimlerinin taşıma gücü olarak en zayıf zeminlerinden oluştuğu ve su seviyesinin yüzeye çok yakın olduğu belirlenmiştir. Kayma dalgası hızlarının Kaliş ve Kuzgun formasyonlarında daha yüksek değerlere ulaştığı mikrobölgeleme çalışması sonucunda görülmüştür
Özet (Çeviri)
This Microzonation study has been performed by facilitating geological and geotechnical studies to provide a baseline for land use planning and to mitigate possible earthquake damages in Akdeniz, Mezitli, Toroslar and Yenisehir municipalities which are within the boundaries of Mersin Metropolitan area. Units in the study area generally lie along east to west direction, parallel to the coastline. The oldest unit is in the area is the Tersier aged Kuzgun formation which composed of high and low plasticity clays and silts. This unit is overlaid by Lower Pleistocene aged alluvial fan deposits, fan delta deposits and coastal sediments that are laterally aged caliche units which are formed in sedimentary rock and loose soil environments. The youngest units in the area are the loose and unconsolidated soils of Upper Pleistocene-present aged units. This study is based on laboratory test data gathered from 495 soil borings and 281 test pits that were linked to a database with coordinates. By using ArcMap software and the database, maps of soil bearing capacity, Standart Penetration Test blow count (SPT-N) and ground water level of the study area are generated. It is generally observed that the soil bearing capacities are directly linked with soil types and groundwater levels which seem to improve towards the west of the study area. This microzonation study has demonstrated that while the soil bearing capacities were lower at the east of Akdeniz municipality where ground water levels are high, the shear wave velocities found to be increasing in Caliche and Kuzgun formations.