Bulanık mantık kontrollü yangın haber verme sistemi tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of fuzzy logic controlled fire warning system
  1. Tez No: 550041
  2. Yazar: VACİP DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇUNKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde birçok yangın alarm ve ikaz sistemleri geliştirilmiştir. Yangın algılama ve uyarı sistemlerinde daha çok konvansiyonel, dijital adreslenebilir ve analog adreslenebilir sistemler kullanılmaktadır. Fakat daha iyi algılama yapabilmek için akıllı, çoklu algılamalı, etkileşimli vb. sistemler giderek yaygınlaşmaktadır. Bu tez çalışmasında bulanık mantık kullanılarak ev ve ofis uygulamaları için ucuz etkili ve başarılı bir yangın haber verme sistemi gerçekleştirilmiştir. Sistemde kesin ve hatasız algılama yapabilmek için alev, duman, sıcaklık ve nem sensörleri kullanılmıştır. Sensörlerden toplanan alev yoğunluğu,duman yoğunluğu, nem ve sıcaklık verileri bulanık mantık denetleyicisinde hesaplanarak yangın durumu belirlenmiştir. Sistem yangın algıladığında, yangın durumunu ve yangın yeri adresini SMS göndererek haber vermektedir. Yanan nesnenin çeşidine göre ortalama 20 – 30 saniye yangın haber verme süresi elde edilmiştir. Sisteme ortamın durumunu uzaktan izleyebilmek için WiFi modülü eklenmiştir. Bu sayede sensör verileri akıllı telefona yüklenen bir uygulama ile internetten üzerinden izlenebilmektedir. Sisteme kısa mesaj göndererek yangın yeri adres bilgisi değiştirilebilmektedir. Bu ek özellik sistem kullanım kolaylığı sağlamıştır. Daha gerçekci yangın durumu değerlendirmesi yapabilmek için yangın test kabini tasarlanmıştır. Kabin sistem testleri, bulanık üyelik kümelerin belirlenmesi ve sensör hassasiyet ayarları için etkin şekilde kullanılmıştır. Gerçekleştirilen testlerde sistemin kısa sürede yangın durumunu haber verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, many fire detection and warning systems have been developed. In fire detection and warning systems, conventional, digital addressable and analog addressable systems are more used. But for better detection, intelligent, multi-sensing, interactive, etc. systems are becoming increasingly popular. In this thesis, using fuzzy logic, a cheap, effective and successful fire alarm system was carried out for home and office applications. Flame, smoke, temperature and humidity sensors are used in the system for accurate and impeccable detection. The flame density, smoke density, humidity and temperature data collected from the sensors were calculated on the fuzzy logic controller and the fire situation was determined. When the system detects the fire, it informs the fire status and the location of the fire by sending SMS. According to the type of object burned, an average of 20 - 30 seconds of fire warning time was obtained. WiFi module has been added to the system to remotely monitor the state of the environment. In this way, the sensor data can be monitored via the Internet with an application in smartphone. In addition, fire location address data can be changed by sending a text message to the system. This additional feature has made the system easy to use. A fire test cabinet has been designed to enable more realistic fire state assessment. The cabinet has been effectively used for system tests, fuzzy membership sets and sensor sensitivity settings. In the tests performed, it was seen that the system reported the fire situation in a short time.