Periodontal hastalık ve sağlıkta diş eti oluğu sıvısı ve serum erbb4/neuregulin-4 seviyelerinin değerlendirilmesi
Assesment of gingival crevicular fluid and serum erbb4/neuregulin-4 levels in periodontal disease and health
- Tez No: 550058
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞADİYE GÜNPINAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu klinik çalışmada, periodontal hastalık ve sağlıkta diş eti oluğu sıvısı (DOS) ve serum Erb-b2 reseptör tirozin kinaz 4 (ErbB4) ve neuregulin (Nrg)-4 seviyelerinin değerlendirilmesi amaçlandı. İlave olarak, ilgili sitokinlerin birbirleriyle ve klinik parametrelerle ilişkisi ve cerrahi olmayan periodontal tedavi (COPT) sonrası bu parametrelerdeki değişiklikler incelendi. Paralel dizayn edilmiş bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve obez olmayan gingivitisli (G, n = 20), evre II düzey B periodontitisli (P1, n = 20), evre III düzey B periodontitisli (P2, n = 20) ve periodontal olarak sağlıklı (S, n = 20) bireyler dahil edildi. Bireylere ait klinik periodontal ölçümler ile DOS ve serum örnekleri COPT öncesi alınarak tedavi sonrası 1. ayda tekrarlandı. Örneklere ait ErbB4, Nrg4, interlökin (IL)-6, IL-10, nitrik oksit sentaz (NOS)-2 ve arjinaz (Arg)-1 seviyeleri“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) ile analiz edildi. DOS ErbB4 ve Nrg4 total miktarlarının G, P1 ve P2 gruplarında S grubundan anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
This clinical trial aimed to evaluate gingival crevicular fluid (GCF) and serum Erb-b2 receptor tyrosine kinase 4 (ErbB4) and neuregulin (Nrg)-4 levels in periodontal health and disease. The association of these molecules between each other and with clinical parameters and also the alterations in these biochemical and clinical parameters after non-surgical periodontal therapy (NSPT) were determined. Systemically healthy and non-obese patients with gingivitis (G, n = 20), stage II grade B periodontitis (P1, n = 20), stage III grade B periodontitis (P2, n = 20) and periodontally healthy individuals (H, n = 20) were included in this parallel-design study. Clinical measurements and samples of gingival crevicular fluid (GCF) and serum were obtained at baseline and repeated at 1st month after NSPT. Enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) was used to determine levels of ErbB4, Nrg4, interleukin (IL)-6, IL-10, nitric oxide synthase (NOS)-2 and arginase (Arg)-1. The total amounts of GCF ErbB4 and Nrg4 were significantly higher in the G, P1 and P2 groups than the H group (p0,05).