Üriner sistem kaynaklı Escherichia coli suşlarının antibiyotik dirençlilikleri ve genişlemiş spektrumlu beta laktamaz üretimlerinin araştırılması
Investigation of antibiotic resistance and extended spectrum beta lactamase production of urinary system derived Escherichia coli strains
  1. Tez No: 550059
  2. Yazar: MOHAMMED TAWFIQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, idrar yolu enfeksiyonlarından izole ve identifiye edilen E. coli bakteri suşlarının kullanılan antibiyotiklere karşı dirençlilikleri ve Genişlemiş Spektrumlu Beta-Laktamaz (GSBL) enzim üretimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Konya ve Kerkük (Irak)'teki çeşitli hastane ve sağlık merkezlerinde, üriner sistem kaynaklı materyallerden izole ve identifiye edilen toplam 100 Escherichia coli suşu incelenmiştir. Escherichia coli suşlarının 15 farklı antibiyotiğe karşı dirençlilikleri ve bu suşlardaki GSBL üretiminin belirlenmesi amacı ile Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) tarafından önerilen disk difüzyon ve çift disk sinerji yöntemleri uygulanmıştır. Suşların % 51'i GSBL negatif, % 49'u ise GSBL pozitif olarak saptanmıştır. Konya'dan toplanan suşların (n=55) GSBL pozitif oranı % 34.5, negatif oranı ise % 65.4 olarak tespit edilirken, Kerkük'ten toplanan suşların (n=45) GSBL pozitif oranı % 66.6, negatif oranı ise % 33.3 olarak belirlenmiştir. Bu suşların, meropenem'e % 100, amikacin'e % 99, nitrofurantoin'e % 98, Kloramfenikol'e % 91 oranlarında duyarlı oldukları gözlenmiştir. Ofloksasin'e %73, Nalidiksik asit'e % 49, cefotaxim'e % 49, Trimetoprim/sulfametoksazol ve ceftriaxon'e % 48 oranında dirençli oldukları belirlenmiştir. İncelenen suşların hiçbirinde Meropenem'e karşı direnç tespit edilememiştir. Üriner sistem enfeksiyonlarının tedavisinde, kültür ve antibiyogram testleri birlikte, GSBL (+) ve (-) özelliklerinin belirlenmesi, antibiyotiklerle yapılacak tedavinin başarı oranını artıracağı, idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde ise meropenem'ın alternatif olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the resistance of E. coli bacteria strains that isolated and identified from urinary tract infections to antibiotics and to investigate the production of Expanded Spectrum Beta-Lactamase (ESBL) enzymes. A total of 100 Escherichia coli strains that isolated and identified from urinary system-derived materials were examined in various hospitals and health centers in Konya and Kirkuk (Iraq). Escherichia coli strains were tested by the disc diffusion and double disc synergy methods recommended by the Clinical and Laboratory Standards Institute (CLSI) in order to determine their resistance to 15 different antibiotics and ESBL production in these strains. 51 % of strains were ESBL negative, while 49 % were positive. The ESBL positive ratio of the strains collected from Konya (n = 55) were 34.5 % and negative rate were 65,4 %, while The ESBL positive ratio of the strains collected from Kirkuk (n = 45) were 66.6 % and the negative rate were 33.3 %. These strains were observed to sensitive to 100 % of meropenem, 99 % of amikacin, 98 % of nitrofurantoin and 91 % of Kloramfenikol. 73 % to Ofloksazin, 49 % to Nalidiksik asit, 49 % to cefotaxim, 48 % to Trimethoprim / Sulfametoxazole and ceftriaxon were determined as resistant. There was no resistance to Meropenem in any of the strains examined. In the treatment of urinary tract infections, culture and antibiogram tests together with ESBL (+) and (-) properties, determination of the success rate of treatment with antibiotics will be considered, and the meropenem use of urinary tract infections were thought to be as an alternative treatment