Trabzon, Maçka, Altındere vadisinde su samuru (Lutra lutra L.)'nun yayılışı ve populasyon durumu
Distribution and population status of eurasian otter (Lutra lutra L.) in Trabzon, Maçka, Altındere valley
- Tez No: 550077
- Danışmanlar: PROF. ŞAĞDAN BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Su Samuru (Lutra lutra L.)'nun Maçka, Altındere Vadisi'ndeki yayılışı ve popülasyon durumu'nun tespit edildiği bu çalışma, Ekim 2017-Mart 2019 tarihleri arasında periyodik olarak her ay yapılan arazi çalışmalarıyla gerçekleştirilmiştir. Akarsu ekosistemi boyunca hat boyu yürünerek doğrudan ve dolaylı gözlemler gerçekleştirilmiştir. Bu gözlemlerde Su samuru'na ait dışkı ve iz örnekleri tespit edilen yerler belirlenmiştir. Ayrıca, araştırma alanı içerisinde bulunan alabalık çiftliği sahipleri ve yöre insanı ile yüz yüze görüşmeler yapılmış, türün alan kullanımı ile ilgili ön bilgiler alınmıştır. Elde edilen bütün bu bilgiler ışığında, belirlenen mevkilere 11 adet fotokapan kurulmuştur. Fotokapanlar periyodik olarak her ay ziyaret edilmiş, gerekli görüldüğünde fotokapanların yerleri değiştirilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda, Su samuru'nun yayılış gösterdiği 300 m ile 1500 m yükseltiler arasında bulunan, yaklaşık 30 km uzunluğunda ve 3 km genişliğinde toplam büyüklüğü 11500 hektar olan bir yayılış alanı belirlenmiştir. Bu alan içerisinde 10 farklı mevkide 29 adet su samuru kaydı tespit edilmiştir. Bu kayıtlardaki sayım tekerrürleri giderildiğinde, sahada 27,6 adet Su samuru bireyinin varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak araştırma alanında Su samuru'nun popülasyon yoğunluğu 4,2 km2 de 1 birey olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution of Eurasian Otter (Lutra lutra L.) in Maçka, Altındere Valley and its population status were tried to be determined. The study was carried out on a monthly basis between October 2017 and March 2019. Direct and indirect observations were conducted by walking along the riparian ecosystem. In these observations, feces and track samples of Otter were determined. In addition, interviews were made with trout farm owners and local people in the area and preliminary information was taken on the use of the area. According to this information, 11 camera traps were established in the positions determined. Camera traps were visited periodically every month and photocapan points were changed where necessary. As a result of these studies, a distribution area of 11500 hectares, with a total length of 30 km and a width of 3 km, was determined between 200 m and 1500 m. In this area, 29 otter records were identified in 10 different locations. When the repeated counts in these records were eliminated, the presence of 27,6 the otter individuals was determined. As a result, the population density of Eurasian Otter in the research area was calculated as 1 individual per 4.2 km2.