Androstendionun Cladosporium sphaerospermum ve Ulocladium chartarum ile biyotransformasyonları
Biotransformation of androstenedione by Cladosporium sphaerospermum and Ulocladium chartarum
- Tez No: 550076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 ve Ulocladium chartarum MRC 72584 küfleri ile androstendion bileşiğinin biyotransformasyonları gerçekleştirildi. Androstendion bileşiğinin Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 ile inkübasyonu 17β-hidroksiandrost-4-en-3-on (%2), 5α-androstan-3,6,17-trion (%3), 6β-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%37), 17β-hidroksiandrost-4-en-3,16-dion (%5), 6β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3-on (%6), 15α-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%4) ve 6β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3,16-dion (%3) bileşikleri ile sonuçlandı. Androstendion bileşiğinin Ulocladium chartarum MRC 72584 ile inkübasyonu ise 5α-androstan-3,6,17-trion (%13), 17β-hidroksi-5α-androstan-3,6-dion (%3), 14α-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%14), 7β-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%18) ve 7α-hidroksiandrost-4-en-3,17-dion (%10) bileşiklerini verdi. 6β,17β-dihidroksiandrost-4-en-3, 16-dion yeni bileşik olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
In this study, biotransformations of androstenedione by Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 and Ulocladium chartarum MRC 72584 were performed. Incubation of androstenedione with Cladosporium sphaerospermum MRC 70266 yielded 17β-hydroxyandrost-4-en-3-one (2%), 5α-androstane-3,6,17-trione (3%), 6β-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (37%), 17β-hydroxyandrost-4-en-3,16-dione (5%), 6β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3-one (6%), 15α-hydroxyiandrost-4-en-3,17-dione (4%) and 6β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3,16-dione (3%). Incubation of androstenedione with Ulocladium chartarum MRC 72584 yielded 5α-androstane-3,6,17-trione (13%), 17β-hydroxy-5α-androstane-3,6-dione (3%), 14α-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (14%), 7β-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (18%) and 7α-hydroxyandrost-4-en-3,17-dione (10%). 6β,17β-dihydroxyandrost-4-en-3,16-dione was idendified as a new compound.