11-12 yaş grubu yüzücülerde 100 metre maksimal yüzme performansını etkileyen antropometrik, biyomotorik ve fizyolojik parametrelerin incelenmesi
The investigation of anthropometric, biomotoric andphysiological parameters effecting 100 meters maximumswimming performance in 11-12 age group swimmers
- Tez No: 550087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
11-12 yaş dönemi büyüme ve gelişim açısından farklılıklar göstermesi yüzme performansı üzerinde de farklı etkiler oluşturduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Dönem olarak erken, normal ve geç ergenlik süreçlerine bağlı oluşan performans farklılıklarının yanı sıra fizyolojik, biyomotorik özellikler ve antropometrik özelliklerin oluşturduğu değişiklikler hakkında araştırmalara oldukça az rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; 11-12 yaş yüzücülerde maksimal yüzme performansı üzerine etki eden biyomotorik, antropometrik ve fizyolojik parametrelerin incelenmesidir. Çalışmaya antrenman yaşı ortalama 3 yıl olan ve haftada 6 birim düzenli antrenman yapan 11-12 yaş kategorisinden 19 kadın, 31 erkek toplam 50 yüzücü gönüllü olarak katıldı. Yüzücülerin antropometrik özelliklerinden; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, oturma yüksekliği, kol, bacak ve kulaç uzunlukları, biyomotor özelliklerinden; sırt kuvveti, dinamik denge yetisi, uzun atlama parametresi, fizyolojik özelliklerinden akciğer hacim ve kapasiteleri ile hissedilen zorluk derecesi ölçülmüştür. Tüm parametreler yarış ortamı simüle edilerek gerçekleştirilen 100 metre maksimal yüzme testi sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the literature, it has been proven that anthropometric properties are the most important determinant of swimming performance in adolescent age swimming athletes. However, there are few studies evaluating the physiological, anthropometric and biomotor properties together for both genders. The aim of this study Bio motoric, anthropometric and physiological parameters affecting maximal swimming performance in swimmers of 11-12 years. A total of 50 volunteers participated in the study,.(19 female and 31 male, aged between 11 and 12 years, who had a mean training period of 3 years and 6 units of regular training per week). Anthropometric characteristics (body weight and height, arm span etc), biomotor properties (dynamic balance, leg and back strength,), some physiological characteristics (pulmonary functions and rating of perceived exertion) and 100 meter maximal swimming performance of the volunteers were measured. All measured parameters were compared with 100 m maximum swimming performance. All datas were evaluated with SPSS 24.0 program. Pearson Moments Product Correlation for Comparisons; for the comparisons between groups, unrelated samples t-test was used for the correlation of nonparametric methods. Mann-Whitney U test was used for comparisons between groups.