11-12 yaş grubundaki erkek yüzücülerin 8 haftalık core antrenmanlarının 50 ve 100 metre kelebek stil performansına olan etkisinin araştırılması
Exami̇nati̇on of the effect of 8 weeks of core trainings on 50 and 100 meter butterfly style performance of male swimmers in 11-12 age group
- Tez No: 668203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Yapılan araştırmada, 11-12 yaş grubunda bulunan erkek yüzücülere 8 hafta süresince uygulanacak Core antrenmanının 50 metre ve 100 metre kelebek stil yüzme performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada core antrenman programının yüzme performansı üzerindeki etkisi araştırılacağı için deneysel araştırma yöntemi kullanılmaktadır. Tek bir grup üzerinde inceleme yapılacağı için tek grup ön test-son test deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul BBSK'de yer alan ve aynı grupta yüzen 11-12 yaş grubundaki 16 erkek sporcu yer almaktadır. Sporcular amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma kapsamında deney grubunda yer alacak sporculara 8 hafta süresince core antrenmanları uygulanmıştır. Ön test 8 haftalık antrenmanlara başlanmadan önce alınmıştır. Son test ise antrenman programı sonlandıktan sonra yapılmıştır. Uygulanan testler ve ölçümler içerisinde antropometrik ölçümler, fiziksel performans testleri ve yüzme performansının ölçülmesi yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25,0 paket programında analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde betimleyici istatistik bulguları elde edilmiştir. Grubun ön test ve son test ölçümleri arasında anlamlı fark olup olmadığının belirlenebilmesi için Wilcoxon testi ve Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda fiziksel performans testlerine bakıldığında plank testi değerlerinde ön test ve son test verileri arasında anlamlı farklılık yer almazken; mekik, şınav ve sağlık topu fırlatma testlerinde ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuca göre core antrenmanlarının 11-12 yaş grubu yüzücülerinin fiziksel performansları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu söylenebilmektedir. Yüzme performans testleri incelendiğinde 50 m yüzme performansı ve 100 m yüzme performansı ön test ve son test ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda, Core antrenmanlarının yüzme performansı üzerinde etkili olduğu ve sporcuların yüzme performanslarını geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda yüzücülerin fiziksel performanslarını ve yüzme performanslarını artırması açısından, gelişim çağında yer alan sporcuların antrenman programına Core antrenmanları dahil edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the effect of Core training to be applied for 8 weeks to male swimmers in the 11-12 age group on butterfly style swimming performance of 50 meters and 100 meters. Since the effect of core training program on swimming performance will be investigated in the research, experimental research method is used. Since the examination will be made on a single group, a single group pre-test-post-test experimental design was applied. The study group of the research includes 16 male athletes in the 11-12 age group who are in the Istanbul BBSK and swimming in the same group. Athletes were determined by purposeful sampling method. Within the scope of the study, the athletes in the experimental group were given core training for 8 weeks. The pre-test was taken before starting 8-week training sessions. The last test was done after the training program was completed. Among the tests and measurements applied are anthropometric measurements, physical performance tests and measurement of swimming performance. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS 25.0 package program. Descriptive statistical findings were obtained in the evaluation of the data. Wilcoxon test and Mann Whitney U Test were used to determine whether there was a significant difference between the pre-test and post-test measurements of the group. The obtained findings were evaluated at 95% confidence interval. Considering the physical performance tests as a result of the analysis, while there is no significant difference between the pre-test and post-test data in plank test values; It was concluded that there is a statistically significant difference between pre-test and post-test measurements in shuttle, push-up and medicine ball launch tests. According to this result, it can be said that core training has a significant effect on the physical performance of 11-12 age group swimmers. When the swimming performance tests were examined, it was concluded that there was a statistically significant difference between 50 m swimming performance and 100 m swimming performance pre-test and post-test measurements. In line with these findings, it was concluded that Core training has an effect on swimming performance and improves the swimming performance of athletes. As a result of the research, it was suggested to include Core trainings in the training program of the developmental age athletes in order to increase the physical performance and swimming performance of swimmers.