Mast hücre stabilizatörü kromolin sodyumun deneysel kolestazda olası iyileştirici etkilerinin araştırılması
An investigation of potential healing effects of cromolyn sodium on experimental cholestasis
  1. Tez No: 550091
  2. Yazar: HANİFE YURDAKUL ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÜSTÜNDAĞ, PROF. DR. GÜNNUR ÖZBAKIŞ DENGİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Kolestaz; hepatosellüler hasar, duktus hücre proliferasyonu ve karaciğer fibrozisine neden olmaktadır. Mast hücreleri hepatobiliyer hastalıklarda sayıca artarak fibrotik değişikliklerin oluşumunda rol oynamaktadır. Kolestatik kaşıntı oluşumunda çeşitli mekanizmalar tanımlanmış olsa da patogenez kesinlik kazanmamıştır. Bu çalışmamızda koledok ligasyonu ile deneysel kolestaz oluşturulan rat modelinde, mast hücre stabilizatörü bir ajan olan kromolin sodyumun deneysel kolestazda biyokimyasal ve histopatolojik olası iyileştirici etkilerini incelemeyi, kolestatik kaşıntı üzerine etkinliğini araştırmayı ve bu etkinliğin derecesini bu alanda kullanılan bir grup terapötik ajanın etkinliği ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ağırlıkları 193-296 gram arasında değişen, Spraque Dawley cinsi 69 adet erkek rat; randomize bir şekilde 8 gruba ayrıldı. Cerrahi işlem öncesi ağırlıkları ölçülen ratlara post-operatif 10 gün süreyle, ardışık her gün belirlenen tedaviler uygulandı. Laparotomi yapılan sham grubuna (n=9) koledok ligasyonu (KL) uygulanmadı, tedavi verilmedi. Kontrol grubuna (n=12) koledok ligasyonu uygulandı ve tedavide intraperitoneal (ip) serum fizyolojik verildi. Diğer 6 gruba da koledok ligasyonu uygulandı. Bu gruplardan KL+KROM grubuna (n=9) ip kromolin sodyum, KL+KFA grubuna (n=8) ip klorfeniramin maleat, KL+SERT grubuna (n=8) oral sertralin, KL+OND grubuna (n=8) ip ondansetron, KL+UDKA grubuna (n=7) oral ursodeoksikolikasit ve KL+NAL grubuna (n=8) ip naloksan uygulandı. Deneyin 5. ve 10. günü denekler 5'er dakika boyunca kaşınma davranışı yönünden gözlendi. 10 günün sonunda ağırlıkları ölçülen deneklerin genel anestezi altında kan örnekleri alındıktan sonra sakrifikasyon ile histopatolojik çalışmalar için doku (cilt-cilt altı, periton zarı, karaciğer) örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim:Cholestasis produces hepatocellular injury, ductuler cell proliferation and fibrosis of liver parenchyma. Mast cells have been shown to play a role in various hepatobiliary diseases and mast cell numbers are markedly increased in advanced liver fibrosis. Although various mechanisms have been defined in the formation of cholestatic pruritus, pathogenesis of the pruritus is still unclear. In this study, we aimed to investigate the possible effects of cromolyn sodium, a mast cell stabilizer, on biochemical and histopathological potential healing effects in experimental cholestasis which is induced by common bile duct ligation in rats. We also aimed to investigate its efficacy on cholestatic pruritus and to compare the effectiveness with a group of therapeutic agents used in this area. Materials and Methods: Sixty-nine male rats of Spraque Dawley, weighing between 193-296 grams, were randomly divided into 8 groups. We weighed the rats preoperatively and applied the determined treatment every day consecutively for 10 days after the surgery. Common bile duct ligation (BDL) was not performed in the laparotomy sham group (n = 9) and no treatment was given. The control group (n=12) underwent common bile duct ligation and intraperitoneal (ip) saline solution was given as the treatment. Common bile duct ligation was applied to the other 6 groups. BDL+CROM group (n=9) received ip cromolyn sodium, BDL+CPM group (n=8) received ip chlorpheniramine maleate, BDL+SERT group (n=8) received oral sertraline, BDL+OND group (n=8) received ip ondansetron, BDL+UDCA group (n=7) received oral ursodeoxycholic acid and lastly BDL+NAL group (n=8) received ip naloxone. Fifth and tenth days of the experiment, subjects were observed for 5 minutes in terms of itching behavior. After 10 days, the rats were weighed and blood samples were taken under general anesthesia. Lastly, tissue (skin-subcutaneous, peritoneal membrane, liver) samples were taken for histopathological studies with sacrification.