Takım sporları ile uğraşan yetişkin sporcuların prososyal ve antisosyal davranışlarının belirlenmesinde mükemmeliyetçilik ve başarı hedeflerinin rolü
The role of perfectionism and achievement goals in determining the prosocial and antisocial behaviors of adult athletes involved in team sports
  1. Tez No: 550090
  2. Yazar: İLKER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE HÜLYA AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma takım sporları ile uğraşan sporcuların mükemmeliyetçilik ve başarı hedeflerinin prososyal-antisosyal davranışlarını belirlemedeki rolünü ve bu faktörlerin cinsiyet-spor deneyimine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2018-2019 sezonunda İstanbul'da futbol, voleybol ve basketbol branşlarında mücadele eden 156 kadın (Xyaş=19.52±2.63), 146 erkek (Xyaş=19.92±2.78) toplam 302 (Xyaş=19.71±2.70) sporcu katılmıştır. Sporculara“Kişisel Bilgi Formu”,“Spora Özgü Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”, Sporda“2x2 Başarı Hedefleri Envanteri ”ve“Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranışlar Ölçeği”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to investigate the role of sport perfectionism and achievement goal orientation of team sport athletes in determining the prosocial and antisocial behaviors. The study was also aimed to test the differences in these psychological factors with regard to sex and year of sports experience. Materials and Methods: 156 female and 146 male athletes voluntarily participated in this study. Participants were selected from athletes who compete in football, volleyball and basketball leagues during 2018-2019 season in Istanbul.“Personal Information Form”,“Multidimensional Perfectionism Scale for Athletes”,“2x2 Achievement Goals Questionnaire for Sport”and“Prosocial and Antisocial Behavior Scale in Sport”were administered to athletes.