Ak Parti Dönemi Türk-Yunan ilişkileri ve batı Trakya Türklerine etkisi
Turkish-Greek relations in the Period of Ak Parti and its impact on the Turks of Western Thrace
- Tez No: 550107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HÜSEYİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
Geçmişi yüzyıllara dayanan Türk-Yunan ilişkileri aynı coğrafyada yaşanan rekabet nedeniyle güvenlik ve çıkarların egemen olduğu düzene sahiptir. Osmanlı Devleti'nin Balkanlardan çekilmeye başlaması ile beraber iki ulus sürekli olarak karşı karşıya gelmiş, Türk Ulusal Mücadelesi'nin en önemli adımları Yunanlılara karşı atılmıştır. Lozan Barış Antlaşması ile iki ülkenin sınırları belirlenmiş, Batı Trakya toprakları Yunanistan sınırları içerisinde kalmıştır. Türk azınlığın hakları antlaşma sonrasında istikrarlı bir şekilde ihlal edilirken, iki ülke Kıbrıs, Ege, azınlıklar, doğal kaynaklar, karasuları ve havasahası konuları nedeniyle sürekli karşı karşıya gelmiştir. Türk-Yunan ilişkilerinde Batı Trakya Türk azınlığı önemli bir konu olması nedeniyle incelenmesi ihtiyacını duyulmuştur. Çalışma Yunanistan'ın bağımsızlığından 2018 yılının sonuna kadar ilişkiler ele alınırken, ilişkilerin Türk azınlığa etkisinin ne şekilde olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Türk-Yunan ilişkilerinde sorunlara güvenlik temelli bakış açısı olması nedeniyle çalışma içerisinde realist teori tercih edilmiştir. Çalışmanın argümanı ise Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) öncesi ve sonrası dönemde yüksek politika konularında ilerleme olmadığı, alçak politika konularında çeşitli ilerlemeler sağlandığıdır. İlişkilerde güç, ulusal güvenlik, göreli kazanç ve güvenlik ikileminin hâkim olması yüksek politika alanlarında sorunların çözümünü zorlaştırmış, ilişkilerin alçak politika alanlarında ilerlemesini sağlamıştır. Tarihsel süreçte ilişkilerin bozulmaya başlaması ile Türk azınlığın haklarına yönelik sınırlama ve askıya alma gelişmeleri yaşanırken, azınlığın toplumsal hayatında derin izler bırakacak olan ve azınlığın kendi içerisinde bölünmesine yönelik bir siyaset izlenmiştir. Ak Parti döneminde Türk-Yunan ilişkilerinde özellikle alçak politika konularında gelişmeler yaşanırken, yüksek politika konularında iyi niyet açıklamaları ve tartışmalar dışında gelişme olmamıştır. Türk azınlık gündeme geldiğinde Yunanistan'dan Türkiye'ye sert eleştiriler gelmiştir. Batı Trakya Türk azınlığı ilişkilere bağlı olarak dönem dönem olumlu adımlarla karşılaşmış ancak on yıllardır yaşanan sorunların çözülmesine yönelik adımlar atılmamıştır. İlişkilerden bağımsız olarak hakların kullanımı ve ihlal edilmesi noktasında sorunlar yaşamaya devam ederken,yeni sorunların eklendiği bir sürece girilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkish-Greek relations has a long history and comprise a system based on security and benefits of both countries sharing the same region. After the gradual decline of Ottoman administration in the Balkans, both nations frequently confronted, the most significant step of Turkish National Struggle was taken against the Greeks. Borders of both Turkey and Greece were defined with the Peace Treaty of Lausanne and Western Thrace became remained inside Greece. After 1923, rights of the Turkish minority were gradually violated while both countries frequently confronted based on issues related with Cyprus, Aegean, minorities, natural resources and airspace. Being one of the significant topics in Turkish-Greek relations is one of the main reasons why this study is dedicated to issues of the Turkish minority in Western Thrace. It is composed of * chapters covering the period from the independence of Greece as of this day. It aims to analyze impacts of bilateral relations on the survival of the Turkish minority. While doing so, it uses theories of Realism given the understanding of security in Turkish-Greek relations. This research argues that before or after the Justice and Development Party (Ak Parti) there has been almost no significant progress in issues of high politics while some has been observed in those of low politics. Given that bilateral relations is dominated by matters of power, national security, subjective benefit and security dilemma, then, solutions of problems falling within the domain of hard politics turned out to be difficult. In this respect, progress can be observed primarily in low politics between Turkey and Greece. Regarding the Turkish minority, this research highlights that worsening of bilateral relations had also negative impact on Greece's limiting rights belonging to the Minority; policies of Greece aiming polarization of the Turkish minority left deep wounds on their lives. As for the period 2002-2018 under the Ak Parti, development in Turkish-Greek relations occurred mainly in issues of low politics while almost no progress happened apart from some discussions and statements of good will. Greece reacted against Turkey in case issues of the Turkish minority became part of bilateral talks and meetings. Depending on ups and downs in relations between Turkey and Greece, some problems of the Turkish minority of Western Thrace found solutions while no steps have still been taken for solution of their fundamental problems. Regardless of relations between the two countries, some new problems have already been added to the existing ones.