Creative classes and creative industries as drivers of sustainable competitive advantage: Potential of İzmir as a creative city
Sürdürülebilir rekabet avantajı kazanmada yaratıcı sınıflar ve yaratıcı endüstriler: İzmir'in yaratıcı şehir potansiyeli
  1. Tez No: 550106
  2. Yazar: NİSA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Yaratıcı ekonominin küresel olarak yükselişi kentlerin de endüstiyel olarak dönüşümüne sebep olmuştur. Rekabetçi ve sürdürülebilir büyümenin stratejik güçlendiricisi olarak yaratıcı endüstriler, bireysel kabiliyet yoluyla ekonomik değer üretmeye imkân sağlayıp kentlerin küresel önemini artırmaktadır. Bu durum kentlerde yaratıcı atmosferin neleri gerektirdiğini anlamaya olan merakı da arttırmıştır. Yaratıcı endüstrilerin sınıflandırılmasına ilişkin alanyazında pek çok tanımlama bulunmasına karşın, ittifakla kabul gören tek bir sınıflandırma yapabilmek mümkün olmamaktadır. Veri hesaplama yöntemlerinin ülkeler bazında değişiklik göstermesi bunun en önemli sebeplerinden biridir. Bu nedenle, çalışmada, yaratıcı endüstriler, şehir ve yaratıcı sınıf ilişkisinin sürdürülebilir kentsel rekabet bağlamında tartışılması ile teorik çerçevenin ortaya konulmasının ardından, yaratıcı endüstrilerin sınıflandırma yöntemleri irdelenerek araştırmaya en uygun sınıflandırma yöntemi kurgulanmıştır. Sektör ile ilgili veri üreten Türkiye İstatistik Kurumu tarafından elde edilen yerel birim verilerine göre araştırmaya uygun yaratıcı endüstriler sınıflandırması yapılmış ve bu endüstrilerde çalışan kişi sayıları baz alınarak Türkiye'nin istatistiksel bölge birimleri bağlamında yerellik katsayıları hesaplanmıştır. Türkiye'de istatistikî bölge birimleri sınıflandırmasında tek bir kent olarak temsil edilen yalnızca üç şehir bulunduğundan, söz konusu üç kentin yerellik katsayıları çalışmada ayrıca değerlendirilmiştir. Buna bağlı olarak, yerellik katsayısı yıllar bazında dalgalanmalar gösteren, ancak yaratıcı kent potansiyeline sahip olan İzmir; çalışmada araştırma sahası olarak belirlenmiştir. Çalışmanın amacı, kentleri rekabetçi kılan unsurlar olarak yaratıcı endüstriler için şehir koşullarının tespit edilmesidir. Bu kapsamda, İzmir'de yaratıcı sektörlerde çalışan yaratıcı sınıfın yaratıcılığını besleyen unsurların neler olduğu belirlenerek, kentin yaratıcılık potansiyeli incelenmiştir. Sözü edilen potansiyelin incelenmesi için ise, kentteki yaratıcı endüstrilerde çalışan ve yönetici olarak bulunan kişiler ile yarı yapılandırılmış, yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. 32 katılımcıdan elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgulara göre,“kentin rolü”,“iş kültürü ve pazar yapısı”,“istihdamı etkileyen faktörler”,“işbirliği, ortaklıklar ve ağlar”,“fırsatlar ve tehditler”ile“lokasyon unsurları”sınıflandırmalarının altında 69 kategorinin oluştuğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları; İzmir'in yaratıcı şehir bağlamında sahip olduğu kapasitenin, bu endüstrilerde yer alan sektörlerin kentteki gelişimi için güçlü ve gerekli bir potansiyel oluşturdurduğunu göstermektedir. İzmir'in yaratıcı sınıfını temsil eden katılımcılar, kentin yaratıcı şehir olabilmesindeki başarısını kentin sahip olduğu özgün değerleri ve lokasyon faktörleri ile ilişkilendirmiştir. Bununla birlikte, kentin yaratıcı yetenekler için cazibe şehri olabilmesi amacıyla mevcut yaratıcı kent potansiyelinin gerçekleştirilmesini ve güçlendirilmesini sağlayacak kent politikalarının üretilmesine ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global rise of the creative economy has led to the transformation of cities industrially. Creative industries as a strategic reinforcer of competitive and sustainable growth increase the global importance of cities by providing economic value through individual capability. This situation has also increased the curiosity about understanding what creative atmosphere requires in cities. Although there are many definitions in the literature on the classification of creative industries, it is not possible to make a single classification accepted by the alliance. One of the most important reasons is the fact that the data calculation methods vary by country. Therefore, in this study, after the theoretical framework has been put forward by discussing of creative industries, city and creative class relations in the context of sustainable urban competition, the classification methods of the creative industries are examined and the most appropriate classification method for the research has been designed. According to the local unit data obtained by the Turkish Statistical Institute which is an institution that produces data related to the sector, classification of creative industries appropriate for the research has been conducted and location coefficients have been calculated based on the number of people working in these industries in the context of Turkey's statistical territorial units. There are only three cities represented as a single city in the classification of statistical territorial units in Turkey and the location coefficients of these three cities have been evaluated separately in the study because they represent only one city. As a result, Izmir, which has a creative city potential and has fluctuations in the location coefficients over years, has been determined as the research area. The aim of the study is to determine the conditions in the city for creative industries as factors that make cities competitive. In this context, determining the elements that nourish the creativitiy of creative class working in creative sectors in Izmir, the creativity potential of the city was examined. In order to examine the creative potential of Izmir, semi-structured and face-to-face interviews were conducted with the people working in the creative industries in the city as employees and managers. Data obtained from 32 participants were evaluated by content analysis. According to the findings, 69 categories are defined under classifications of“role of the city”,“business culture and market structure, ”factors effecting employement“, ”co-operation, collaboration and networks“, ”opportunities and threats“ and ”location factors". The results of the study show that the capacity of Izmir in the context of creative city creates a strong and necessary potential for the development of the sectors in these industries. Participants representing the creative class of Izmir associated the success of the city as a creative city with the original values and location factors of the city. However, it is determined that the city needs to produce urban policies that will enable the realization and strengthening of the creative potential of the city in order to become a city of attraction for creative talents.