Kültürel antropoloji bağlamında etnografik alan araştırması ve etnografik bir film uygulaması: Yaşam Ağacı film çalışması
Ethnographic field research in cultural anthropological context and application of an ethnographic film: Tree of Life film study
  1. Tez No: 550112
  2. Yazar: SERAP DUMAN İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA YİĞİT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Anthropology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma sosyal/kültürel antropolojik bağlamda etnografik bir alan araştırması olarak değişmekte ve kaybolmakta olduğu saptanan fındık kültürünün değerlerini, yapısını incelemekte ve bu kültürün görsel-işitsel anlamda etnografik filmini oluşturmayı amaçlamaktadır. Türkiye'de etnografik film yazın alanı, kültürel öğelerin kaydedilmesi ve belgesel formlarda sunumu olarak kısıtlı bir alanı içermektedir. Bu bağlamda yerel kültürlerin aktarımında yerlinin bakışından etnografik yorumlamaların/betimlemelerin eksik olması, aynı zamanda etnografik film üretimlerinin sınırlı olması ve konunun güncelliğini koruması bu çalışmanın yapılmasını önemli kılmaktadır. Bu araştırma kapsamında araştırmacının bir sinemacı ve etnograf gibi hareket etmesine en uygun çalışma sahası olarak, araştırmacının da bağının bulunduğu Doğu Karadeniz Bölgesi'nden amaçlı bir örneklem ve odak grubu ele alındı. Seçilen alanının ve odak grubunun yerel kültürel değerleri, kültürel yapısı çeşitli etnografik yöntemlerle incelendi ve çalışma sahasının kültürel yapısındaki değişen etnografik değerlerin tespiti gerçekleştirildi. Fındık kültürünün özünün anlaşılmasında hem yerlinin gözünü hem de araştırmacının yorumu bu çalışma bağlamında önemli olmasından hareketle bu kültürel pratiğin anlamını ortaya çıkarabilmek için Clifford Geertz'in savunduğu yorumsamacı yaklaşım temel alındı ve bu yaklaşım doğrultusunda araştırma sahasının kültürel kodları görsel-işitsel olarak kaydedildi. Böylelikle ana odağında kültürü anlama ve betimsel olarak aktarma veya belgeleme gibi bir işlevi olan etnografik filmi yansıtan Yaşam Ağacı adlı etnografik film çalışması oluşturuldu. Sonuç olarak, Geertz'in de kendi çalışmalarında vurguladığı ve bu film dolayısıyla deneyimlenen, kültürün açık ve örtük örüntülerinin hem birincil olan yerlinin bakışındaki kültür hem de araştırmacının ikincil veya üçüncül bakışındaki kültürel değerlerin anlamlarına, yorumlarına ulaşıldı. Bunun neticesinde, değişmekte veya kaybolmakta olan yerel kültürel değerler bilimsel ve sanatsal çerçeveden yorumlandı ve Türkiye'nin kültürel belleğine katkı sağladı. Aynı zamanda bu çalışma, gelecek ardıl kuşakların Türkiye'nin her bölgesine özgü birbirinden farklı gibi görünen değişik yöresel değerlerini, kodlarını, kimliklerini anlama ve yorumlamasına da yararı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study changes the ethnographic field research in a social / cultural anthropological context and examines the values and structure of the hazelnut culture that is found to be lost and aims to create an ethnographic film in the audiovisual sense of this culture. Type of ethnographic film in Turkey, includes a restricted area in the recording of the presentation of cultural items and documentary form. In this context, the ethnographic interpretations and lack of ethnographic interpretations and the fact that ethnographic film production is limited from the perspective of locals in the transfer of local cultures makes it important to carry out this study. Within the scope of this research, a sample and focus group for the purpose of working as a filmmaker and ethnographer, which is the most suitable field for the researcher, has been discussed. The local cultural values and cultural structure of the selected area and the focus group were examined with various ethnographic methods and the changing ethnographic values in the cultural structure of the study area were determined. In order to understand the essence of hazelnut culture, both the eye of the locals and the interpretation of the researcher were important in the context of this study. Thus, an ethnographic film called The Tree of Life, which reflects the ethnographic film which has a function like understanding and descriptive transfer or documentation in its main focus, was created. As a result, Geertz's emphasis on the culture of both the primary and indigenous patterns of culture, which was emphasized in his work and experienced by this film, is reflected in the meanings and interpretations of cultural values in the secondary or tertiary view of the researcher. As a result, changes in local cultural values that are being lost or has contributed to the scientific and artistic frame was interpreted and Turkey's cultural memory. At the same time, this study appears to be the future successor generation of various regional values specific to each different region of Turkey, codes, their identities to understand and interpret There are also benefits.