Abdallar üzerine etnografik bir alan araştırması: Antalya Abdalları, kültür, kimlik ve toplumsal değişme
An ethnographic field research on the Abdals: The Abdals of Antalya, culture, identity and social change
- Tez No: 804655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Bu çalışmanın konusunu Antalya'da yaşayan Abdallar topluluğu oluşturmaktadır. Türkçe konuşan ve Alevilik Bektaşilik inancına sahip Abdallar, yaşam tarzı, inanç ve değerler bakımından zengin bir kültürel içeriğe sahip olmuşlardır. Araştırmanın amacı Abdallar üzerine yapılan akademik ve bilimsel çalışmalara Antalya Abdalları ile ilgili tarihsel vesikalar ve alan araştırmasından elde edilen bulguların yorumlanması sonucu katkı sağlayabilmektir. Çalışmada, göçebelikten yerleşik hayata geçmiş olan Abdallar topluluğunun kültürel ve ekonomik yaşamında nasıl bir değişikliğin meydana geldiği temel problemine cevap aranmıştır. Araştırma, etnografik modele dayanmakta olup, Antalya'da yaşayan Abdallar topluluğu ile sınırlıdır. Araştırmada derinlemesine görüşme, katılımlı gözlem ve doküman incelemesi gibi veri toplama araçları kullanılarak veriler toplanmış, toplanan veriler anlam, içeriklerine göre sınıflandırılarak yorumlamacı paradigma bağlamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda yerleşik düzene geçiş Abdalların başta aile kurumu olmak üzere, inanç, ekonomi, eğitim, boş zaman kavramı ve politik görüşleri üzerinde bir takım değişim ve dönüşümlere yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır. Abdal kimliğini oluşturan en önemli unsurların Abdalların kendi aralarında konuştukları dil, çalgıcılık, Alevilik inancı, Atatürkçülük ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti Vatandaşlığı olduğu tespit edilmiştir. Abdalların genel olarak eğitim düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmakla birlikte Abdalların grup içi evlilik yapısına sahip oldukları tespit edilmiştir. Tek eşlilik tipinin yaygın olduğu Antalya Abdallarının doğum, isim koyma, cenaze ve askere uğurlama geleneklerinde Alevilik ve Bektaşilik inancının belirleyici olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Akdeniz coğrafyasında, Antalya yöresinde böylesine bir toplumsal grubun varlığının etnografik boyutuyla ortaya çıkarılması düşünsel ve kültürel açıdan büyük bir zenginlik ve kültürel çeşitlilik kaynağıdır. Bu çalışmanın Akdeniz uygarlıkları ve Akdeniz medeniyeti sahasına da sosyolojik ve felsefi yönden katkı sağlayabileceği düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the Abdals community living in Antalya. The Abdals, who speak Turkish and have the Alevism Bektashism faith, have a rich cultural content in terms of lifestyle, beliefs and values. The aim of the research is to contribute to the academic and scientific studies on the Abdals by interpreting the historical documents about the Abdals of Antalya and the findings obtained from the field research. In the study, the answer to the basic problem of how a change has occurred in the cultural and economic life of the Abdals community, which has moved from nomadism to settled life, has been sought. The research is based on an ethnographic model and is limited to the Abdals community living in Antalya. In the research, data were collected using data collection tools such as in-depth interviews, participatory observation and document review, and the collected data were classified according to their meaning, content and analyzed in the context of a meaningful and interpretive approach. As a result of the research, it was concluded that the transition to the established order led to a number of changes and transformations in the faith, economy, education, leisure concept and political views of the Abdals, especially the family institution. It has been determined that the most important elements constituting the Abdal identity are the language that Abdals speak among themselves, instrumentalism, Alevism Decency, Ataturkism and Citizenship of the Republic of Turkey. Although it has been concluded that the education levels of the Abdals are low in general, it has been determined that the Abdals have an intra-group marriage structure. It has been concluded that the beliefs of Alevism and Bektashism are decisive in the traditions of birth, naming, funeral and military service of the Abdals of Antalya, where the type of monogamy is widespread. The discovery of the existence of such a social group in Antalya region in the Mediterranean geography with its ethnographic dimension is a great source of wealth and cultural diversity from an intellectual and cultural point of view. It is thought that this study may also contribute sociologically and philosophically to the field of Mediterranean civilizations and Mediterranean civilization