Kurumsal girişimcilik, bireysel ve sosyal yenilikçilik ilişkisi üzerine bir araştırma: Türkiye ve Kırgızistan kıyaslaması
A research on the relationship between corporate entrepreneurship, individual and social innovativeness: A comparison between Turkey and Kyrgyzstan
  1. Tez No: 550128
  2. Yazar: ELDANA ESENALİEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İşletme içinde yer alan girişimcilik çabaları olarak da nitelenen kurumsal girişimcilik son zamanlarda işletmelerin rekabetçi bir avantaj geliştirmelerinde önemli bir araç haline gelmiştir. Kurumsal girişimcilik faaliyetleri çalışanların yenilikçi yeteneklerinin geliştirilmesine, pazarların genişletilmesine ve yönetim stratejilerinin iyileştirilmesine olumlu etki sağlayarak işletmelerin genel performanslarına önemli katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla yenilik, yeni ürün, hizmet ve teknolojiler için gereken yeni fikirlerin uygulanmasını sağlayarak kurumsal girişimciliğin ayrılmaz bir parçası olarak belirlenebilir. Bu bağlamda işletme içinde girişimcilik faaliyetlerini yürütebilmek için çalışanların değişimlere açık olmaları, yeni fikirleri kolay benimsemeleri ve genel olarak yenilikçi davranmaları gerekmektedir. Yüksek bireysel yenilikçiliğe sahip kişiler işletme ve aynı zamanda toplum içinde de yenilikleri yapabilirler. Dolayısıyla yenilikçi insanların kurumsal girişimciliğe katkı sağlamaları ve aynı zamanda da toplum için sosyal yenilikleri yaratabilmeleri söylenebilir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı bireysel ve sosyal yenilikçilik ile kurumsal girişimcilik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Veriler Türkiye Selçuk Üniversitesi'nde ve Kırgızistan Ulusal Üniversitesi'nde görev alan akademisyenlerden toplanmıştır. Analiz bulguları, her iki ülkede kurumsal girişimcilik ile bireysel ve sosyal yenilikçilik arasında pozitif bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Corporate entrepreneurship which is defined as entrepreneurship within a company has become an important mean of competitive advantage for companies in recent years. Corporate entrepreneurship activities significantly contribute to the general performance of companies by developing employees' innovative capabilities, expanding markets and advancing management strategies. Therefore innovation can also be determined as inseparable part of corporate entrepreneurship by creating ideas for new products, services, and technologies. Hence, in order to perform entrepreneurial activities inside of the company employees need to be open to changes, be able to quickly adopt new ideas and be innovative in general. Highly innovative people can create innovations both for the company and society. Thus it can be assumed that innovative people can contribute to the development of the corporate entrepreneurship while innovating for society. In this context, the purpose of this study is to research the relationship between individual and social innovativeness and corporate entrepreneurship. The data was collected from the academic personnel of Selcuk University, Turkey and Kyrgyz State University, Kyrgyzstan. The results demonstrated that there is a positive relationship between corporate entrepreneurship and individual and social innovativeness in both countries.