Hucurat suresinde sosyal davranışlar
Social behavior in surah al-Hujurat
- Tez No: 550137
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez aşağıda belirtildiği şekilde bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır: Birinci bölümde, öncelikle davranış kavramının tanımını, erdemleri ve etkileriniele aldım. Ve yine aynı şekilde toplum kelimesinin lügat ve ıstılah anlamını, eski ve modern kaynaklardan yararlanarak açıkladım. Ve daha sonra Hucurat Suresi'nin içine aldığı konu ve kapsamıyla birlikte, bu surenin neden bu isimle adlandırıldığı üzerinde durdum. Ayrıca teslim alma, teslim olma, yüceltme ve saygı duyma nezaketiyle ilgili olarak Allah'a ve Resulüneteslim olunması ve Allah'ın Resulü'nün huzurunda yüksek sesle konuşulmayıp sesin alçaltılması gerektiğinden bahsettim. Toplumu tehdit eden davranışların tanımladığı üçüncü bölümde,bireyleri tehdit eden sosyal ve psikolojik hastalıkları (örneğin müstehcenlik, alay etme, küçümseme, yanlış beyan, güvensizlik ve yokluk) ve toplumun birliğini tehdit eden (kavga, adaletsizlik ve casusluk gibi) sosyal hastalıkları ele aldım. Daha sonra toplumun davranışlarının birey ve gruplarda;hasımlar arasında toplumsal ıslahın gerekliliği ile birlikte, gerçek kardeşliği anlama, toplumarasındakaynaşma ve takvada üstün olmagibi meydana getirdiği ıslah ve değişikliklerden bahsettim. Yüce Allah'tan doğruluk ve çalışmamızı kabul etmesini diliyor, yüce ahlak sahibi Efendimiz Muhammed (sav) salat ve selam ediyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis contains an introduction, three sections and a conclusion, as follows: In the first part, I spoke about the concept of behavior by definition, its virtues and its effects, and also talked about the definition of the society language and terminology from the old sources, taking advantage of the modern sources, and then talked about the definition and naming of the sura with that name. In the second section, I spoke about the behavior of the society with the legislative authority through Surah Al-Hujurat. It touched on the non-submission to Allah and His Messenger concerning the politeness of submission, submission, maximization and reverence, and not raising the voice and the matter between him and his Messenger. In the third section, the Sura touched on the behaviors that threaten the society, which includes the social and psychological diseases that threaten individuals (e.g., obscenity, ridicule, condescension, misrepresentation, mistrust, and absence), in addition to social diseases that threaten the unity of society, such as fighting, in justice and espionage. It also talked about the behavior of society to change and reform on the individual and groups, such as the concept of true brotherhood and the relationship between society and the differentiation in piety with the necessity of social reform between the opponents. I ask God the payment and acceptance, our last prayer is Praise be to Allah, Lord of the Worlds, God prayer on our master of the great creator Muhammad peace be upon him, his family and companions.