Psikolojik tefsir'e Hucurat Süresi örneği
Example of Hucurat time on psychological tefsir
  1. Tez No: 755617
  2. Yazar: BEYHAN ALAN
  3. Danışmanlar: DR. HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Psikolojik tefsir çalışmaları daha yeni olsa da bu alanda yapılan çalışmaların sayısı zamanla artmaktadır. Psikolojik tefsir Kur'an'ı Kerim'i doğru anlamada büyük öneme sahiptir. Çünkü kur'an'ın indiriliş amacı insan hayatını düzenlemektir. Bundan dolayı ayetler de insanlar ile alakalı mevzular özellikle manevi konular ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. İnsanın psikolojik işlevleri, dini tecrübeler, iman ve inkar psikolojisi, insan tipojieri, sosyal hayat, grup ve cemaat psikolojisi gibi konular Kur'an'ı Kerim de ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. İşte bu konular psikolojik tefsirin inceleme alanına girmektedir. Bu çalışmada da Hucurat süresinde geçen ayetler psikolojik tefsir bağlamında incelenmiştir. Ayetler tek tek ele alınmamış daha çok insan psikolojisine etki eden örnekler incelenmiştir. Dini tecrübe örnekleri, insan davranışları, sosyal hayatı olumsuz etkileyen gıybet, zan, alay konuları incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Although psychological tafsir studies are newer, the number of studies in this field is increasing over time. Psychological tafsir is of great importance in understanding the Qur'an correctly. Because the purpose of the revelation of the Qur'an is to regulate human life. For this reason, the verses include issues related to people, especially spiritual issues, in detail. Subjects such as human psychological functions, religious experiences, psychology of faith and denial, human typology, social life, group and community psychology are covered in detail in the Qur'an. Subjects such as human psychological functions, religious experiences, psychology of faith and denial, human typology, social life, group and community psychology are covered in detail in the Qur'an. These are the subjects that fall under the scope of psychological commentary. In this study, the verses in the period of Hucurat are examined in the context of psychological commentary. The verses were not dealt with one by one, but rather the examples affecting the human psychology were examined. Examples of religious experience, human behavior, backbiting, suspicion and mockery that negatively affect social life were examined.