Türkiye ve Hırvatistan'ın Avrupa Birliği tam üyelik müzakere süreçlerinin hazmedebilme kapasitesi açısından karşılaştırmalı bir değerlendirmesi
A comparative assessment of Turkey and croatia's negotiation process for full membership of the European Union in terms of absorption capacity
- Tez No: 550138
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Birinci ve ikinci dünya savaşlarının büyük bir yıkıma neden olduğu Avrupa'da bir daha bu tarz savaşların yaşanmaması amacıyla kurulan Avrupa Birliği yüzyılın en büyük barış projelerinden birisi olarak nitelendirilmektedir. Avrupa halklarının ortak değerler etrafında toplanarak oluşturduğu bu yapı günümüzün en önemli uluslararası kurumlarından birisidir. Türkiye de bu barış projesine katılmak amacı ile yaklaşık 60 yıl önce adımlarını atmıştır. Türkiye, Hırvatistan ile aynı tarihte 3 Ekim 2005 tarihinde müzakere süreçlerine başlamış ancak henüz tam üyelik hedefine ulaşamamıştır. Türkiye ile müzakere süreçlerine aynı gün başlayan Hırvatistan ise 2013 yılında birliğe tam üye olarak bu süreci sonlandırmıştır. Bu çalışma Türkiye ve Hırvatistan'ın müzakere süreçlerini“hazmedebilme kapasitesi”açısından karşılaştırarak bir değerlendirme yapmak amacı ile yapılmıştır. Tezin ilk bölümünde bütünleşme teorilerine değinilmiş ve bu sürecin neden sadece teorik olarak açıklanamayacağı izah edilmiştir. Birliğin bizzat kendisi tarafından ortaya atılan ve birliğe de yükümlülükler getiren hazmetme kapasitesi kavramı bu karşılaştırmalı değerlendirmeyi yapmak için önemli bir kavram olarak ele alınmıştır. Birliğin tarihi, kurumları ve bu kurumların işleyişlerine yer verilmen ikinci bölümün ardından sıra ile Hırvatistan ve Türkiye'nin Avrupa Birliği süreçleri ele alınmış ve sonuç olarak hazmedebilme kapasitesinin ışığında Türkiye'nin üyeliğinin neden geciktiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union, which was established in order to prevent such wars in Europe where the first and second world wars caused a great destruction, is considered as one of the biggest peace projects of the century. This structure, constituted by gathering European peoples around common values, is one of the most important international institutions of our time. Turkey has also taken the steps about 60 years ago with the aim to participate in this peace project. On the same date with Croatia, Turkey has started accession negotiations on 3 October 2005, but the process has not reached the goal of full membership yet. On the contrary to Turkey's process, Croatia ended this process as a full member in 2013. In this study, Turkey and Croatia's negotiation process has been studied with the aim to make an assessment in terms of comparing within the term“absorption capacity”. In the first part of the thesis, integration theories are discussed and why this process cannot be explained only theoretically. The concept of absorption capacity put forward by the Union itself and which brings obligations to the union is considered as an important concept for making this comparative assessment. Following the second chapter of the Union's history, institutions and the functioning of these institutions, European Union accession process of Croatia and Turkey were discussed, and lastly it has been tried to explain of Turkey's negotiation process' delay within the term of absorption capacity.