İşletme yönetiminde taşeron işçiliği: Romanlar örneği
Contract worker in business management: Sample of Gypsy
  1. Tez No: 550152
  2. Yazar: MERT KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz işletmelerinde performans yönetimi kavramı pek çok kuruluşun önemli stratejik planları arasında yer bulmaya başlamıştır. Üretim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlar adil, etkin, ölçülebilir, uygulanabilir ve karşılıklı fayda esasına dayanan performans yönetim sistemlerini mevcut aktif planlamalarına entegre etmeye çalışmaktadır. Yönetim içerisindeki motivasyon kavramı mavi yaka üzerinde verimlilik açısından son derece önemli ve üzerinde çalışması gereken bir konudur. Günümüz işletme yöneticileri kariyer planlamasına dikkat çekmektedir. Çalışanın bireyin işletme tarafından karşılanacak beklentilerinin imkansız olmamasına bağlı olarak etkinliğinin artması için stratejik planlamalara ihtiyaç duyar. İşletme içi gelişim ve verimliliğin sürekli hale getirilmesi beyaz yakanın uyguladığı yönetim planlarıyla doğru orantılı olarak ilerler. Motivasyon kavramı, verimliliği arttırıcı unsurlardan biri olarak görülmekte ve çeşitli araştırma bulguları bu kavramın önemini pekiştirmektedir. Mavi yaka üzerinde gerçekleşecek her motivasyon etkinliği, verimlilik açısından daha etkili bir hal aldığı görülmektedir. Beyaz yakalı yöneticiler organizasyon içerisinde ve dışında çalışanlarının tüm ihtiyaçlarını doğru şekilde anlayıp analiz etmelidir. Mavi yakalı işgücü sağlayan bireylerin çeşitli rahatsızlıklarının beyaz yaka tarafından ortaya çıktığı saptanmıştır. Beyaz yakanın uyguladığı yanlış üretim stratejileri, işgücü anlamında düşük verimliliğe yol açabilir. Bu verimlilik kaybının önlenmesi için bilgilerin edinilmesi, analiz edilmesi, planlama yapılması ve uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. . Bu yüzden yönetim kademesindeki kişilerin büyük bir dikkat ve titizlikle verimliliği arttıracak unsurlar hakkında bilgilenmeleri oldukça önemlidir. Bu bilgilerin edinilmesi ve doğru yorumlama ile organizasyonun performansının artması kaçınılmazdır. Taşeron kavramı işin bir bölümünü esas işi yapan kurum ya da kişiden alarak o işi yapmaya başlayan kurum ya da firmadır. Taşeron kavramını yasalarda "alt işveren olarak geçmektedir. Taşeron iş yapan firmalarda çalışan işçilere taşeron işçi denir. Taşeron işçiliği kavramı bir işte veya bir işin bölüm veya eklentilerinde işverenden iş alan ve kendi adına sigortalı çalıştırılan üçüncü kişiye denir. Alt işveren ile asıl işveren arasındaki ilişki; istisna, taşıma, kira ve vekâlet sözleşmesine dayanabilmektedir. Bu verimlilik kaybının önlenmesi için bilgilerin edinilmesi, analiz edilmesi, planlama yapılması ve uygulamaya geçirilmesi gerekmektedir. . Bu yüzden yönetim kademesindeki kişilerin büyük bir dikkat ve titizlikle verimliliği arttıracak unsurlar hakkında bilgilenmeleri oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concept of performance management has begun to be found in the first lines of many organizations' agenda. Organizations operating in both production and service sectors are trying to integrate performance management systems based on fair, effective, measurable, feasible and mutually beneficial principles into their processes. The concept of motivation in management is very important in terms of productivity on the blue collar and it is a matter that should work on. Today's business executives attach importance to career planning. It requires strategic planning to increase its effectiveness, depending on the expectations of the employee before it is operated. Continuous improvement of in-house development and productivity progresses in direct proportion to the management plans applied by white collar. The concept of motivation is based on various researches, and one of the factors that increase productivity is confronted. Every motivation activity on the blue collar seems to be more effective in terms of efficiency. White-collar managers must understand and analyze all the needs of their employees both inside and outside the organization. It has been determined that the various inconveniences of the individuals providing the blue-collar workforce are caused by the white collar. Incorrect production strategies applied by white collar may lead to low productivity in terms of labor force. In order to prevent this loss of productivity, information needs to be acquired, analyzed, planned and put into practice. . Therefore, it is very important for the people of management to be informed about the elements that will increase efficiency with great care and diligence. It is inevitable that the performance of the organization increases with the acquisition of this information and correct interpretation. The concept of subcontractor is a corporation or a firm that has started to do business by taking a part of the work from the institution or person who does the main job. The concept of subcontractor is referred to as a“subcontractor”in the law.Workers who work in subcontractors are called subcontract workers.The concept of subcontract workers is the third person who takes work from the employer and works as an insured person in his or her job in a job or section or attachments of a job. Exception, transportation, rent and proxy contract. In order to prevent this loss of productivity, information needs to be acquired, analyzed, planned and put into practice. . Therefore, it is very important for the people of management to be informed about the elements that will increase efficiency with great care and diligence.