Asya Türk Cumhuriyetlerinin ekonomik bütünleşmesi
Economic integration of Asian Turkish Republics
  1. Tez No: 550153
  2. Yazar: ESAT DAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın ana söylemi bölgelerarası çıkar çatışmalarının sınıflararası çıkar çatışmalarından daha baskın olduğudur. Üstelik bölgelerarası çıkar çatışmalarının baskınlığı bölgeiçi sınıflar ve diğer unsurlar arasında çıkar uyumlarına yol açmaktadır. Dolayısıyla günümüzde sınıflararası sömürüden çok, bölgelerarası sömürü söz konusudur. Bu nedenle sosyalist düşünürlerin sınıf savaşımı varsayımı altında geliştirdikleri söylemler tutarsızdır. Çalışma kapsamında genel olarak ülkelerarası işbölümü ve bölüşüm konuları üzerinde durulmuştur. Bu konuları etkileyen ülkelerarası bütünleşme kavramı ise uzaklık unsuru göz önüne alınarak ikiye ayrılmıştır. Bunlar; a-) uzaklık unsurunu göz ardı eden evrensel bütünleşme ve b-) uzaklık unsurunu kaygı olarak alan bölgesel bütünleşmedir. Uzaklık unsuru, ülkelerarası alışverişe konu olan ürünlerin ortalama getirilerini belirler. Buna göre uzaklığa bağlı olarak artan taşıma ve saklama giderlerinin ürün değeri içindeki payı 1-) gelişmiş ülkelerin satıcısı olduğu ürünlerde düşüktür, 2-) azgelişmiş ülkelerin satıcısı olduğu ürünlerde yüksektir, sonuçlarına varılmıştır. Dolayısıyla evrensel bütünleşme ve evrensel bütünleşmenin her türlü unsuru azgelişmiş ülkeleri sömürmekte ve bu ülkelerin kalkınma süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Böylesi bir ortamda bu çalışma, gelişmekte olan ülkelerin aralarında gerçekleştirecekleri bölgesel bütünleşmeler ile birlik olması gerektiğini savunmakta ve söz konusu durumu“Asya Türk Ülkeleri Bütünleşmesi”önermesi ile somutlaştırmaktadır. Diğer bir deyişle, yoksul ülkeleri sömüren evrensel bütünleşmeye karşı bölgesel bütünleşmeyi savunan çalışma; yoksul ve sömürülen ülkelerin bütünleşmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The main discourse of this study is that interregional conflicts of interest are more dominant than conflicts between classes. Moreover, the dominance of interregional conflicts of interest leads to interest harmonies between intra-regional classes and other elements. Therefore, there is more inter-regional exploitation than inter-class exploitation. For this reason, the discourses developed by the socialist thinkers under the assumption of class struggle are inconsistent. In the scope of the study, the issues of division and division of labor are discussed. The concept of inter-country integration, which affects these issues, is divided into two by considering the distance element. These; a-) universal integration that ignores the distance element and b-) regional integration, which takes the distance as a concern. The distance element determines the average returns of products subject to inter-country shopping. According to this the results were obtained that depending on distance, the share of transportation and storage expenses in the product value; 1-) low in the products of the developed countries, 2-) higher in the products of less developed countries. Therefore, all aspects of universal integration and universal integration exploit less developed countries and adversely affect the development process of these countries. In such an environment, this study argues that developing countries should be in unity with regional integrations and it embodies that argue with proposal of“Asian Turkish Countries Integration”. In other words, this study which defending regional integration against universal integration that exploits poor countries; proposes the integration of the poor and exploited countries.