Dermabond, theracal Lc ve MTA'nın sitotoksisitelerinin ve genotoksisitelerinin invitro olarak karşılaştırılması
Comparison of dermabond, theracal and MTA's cytotoxicity and genotoxicity as in vitro
- Tez No: 550163
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CUMHUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı; fare fibroblast hücre hattında pulpa kaplama materyallerinden Kerr Life, TheraCal LC® ve BioMTA+ ile tıpta doku yapıştırıcı olarak kullanılan DERMABOND™'un oluşturduğu sitotoksik ve genotoksik etkilerin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, pulpa kuafaj tedavilerinde kullanılan TheraCal LC®®, BioMTA+, Kerr Life ve doku yapıştırıcı olan DERMABOND™'un fare fibroblast hücrelerindeki sitotoksik etkileri 3-(4,5-dimetiltiazol-2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi ile, genotoksik etkileri ise tek hücre jel elektroforezi (Comet) yöntemi ile değerlendirildi. Bunun için 24 kuyucuklu hücre plakalarının içine üretici talimatlarına göre hazırlanan test materyalleri üzerine hücre kültürü medyası ilave edildi. Elde edilen ekstratları uygun dilüsyonlarda hazırlanarak sitototoksisite deneyi için L929 fare fibroblast hücreleri üzerine eklendi. Sitotoksik etkiler 24 saat, yedi gün ve ondört gün sonra değerlendirildi. Tek hücre jel elektroforezi için ise test materyallerine mağruz bırakılan hücreler agar ile kaplanmış lamlara yayıldı ve lising çözeltisinde bekletildi. Daha sonra elektroforez tankında 25V 300 mA akım yrimi dakika süreyle uygulandı. Lamlar daha sonra floresan mikroskobunda genotoksisite açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare cytotoxic and genotoxic effects of various pulp capping materials such as TheraCal LC®,BioMTA+ DERMABOND™, and Kerr Life in mouse fibroblast cell lines. Materials and methods: In this study, the cytotoxic effects of pulp capping materials TheraCal LC®, BioMTA+, Kerr Life and tissue adhesive DERMABOND™ were determined in mouse fibroblast cells using 3-(4,5-dimethylthiazol-2yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) assay and genotoxic effects were determined by Single Cell Gel Electrophoresis (Comet) assay. For this purpose whole test materials were prepared according to manufacturer's instructions and placed into 24-well cell culture plates then incubated with cell culture media. Elutions were then added onto L929 mouse fibroblast cells. Cytotoxicity was evaluated at 24 hours, seven days, and fourteen days, respectively. For the Single cell gel electrophoresis assay, cells were embedded in agarose, lysed and slides were transferred to the electrophoresis tank filled with electrophoresis solution. Electrophoresis was proceeded at 25V 300 mA for twenty minutes. Cells were analyzed with a fluorescence microscope by means of genotoxicity. Results: None of the test materials showed cytotoxicity.