Sıçanlarda siyanoakrilatın pankreasa ve pankreatik fistülü önlemeye etkisi
The effect of cyanoacrylate on the pancreas and the prevention of pancreaticfistula in rats
- Tez No: 856207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT RIZA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Çalışmamızda pankreatik laserasyon oluşturulan sıçanlarda pankreas dokusuna uygulanan 2-oktil siyanoakrilatın PF'yi önlemeye olan muhtemel etkisini serum ve peritoneal biyobelirteçleri ile ortaya koymayı hedefledik. İkinci bir hedef olarakta 2-oktil siyanoakrilatın pankreasa olan histopatolojik ve biyokimyasal etkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu amaçla 21adet dişi wistar albino sıçan 3 gruba ayrıldı. Sıçanlara herhangi bir girişimsel işlem yapılmadan önce kuyruk venlerinde kan örnekleri alındı Birinci grupta pankreatik hiçbir girişim yapılmayan sıçanlara sadece salim pankreas dokusu üzerine 2-oktil siyanoakrilat (Dermabond, Ethicon Inc, Norderstedt, Deutschland) uygulandı ve bu gruba“S”grubu adı verildi. İkinci grupta pankreatik fistül oluşturulun sıçanlara herhangi ek bir işlem uygulanmadı ve bu gruba“P”grubu adı verildi. Üçüncü grupta pankreatik fistül oluşturulan ratların pankreas dokusuna 2-oktil siyanoakrilat (Dermabond, Ethicon Inc, Norderstedt, Deutschland) uygulanarak fistül engellenmeye çalışıldı ve bu gruba“PS”grubu adı verildi. İşlem sonrası 3. günün sonunda iliac ven bifirkasyonsundan kan ile batından peritoneal sıvı örnekleri ve panrkreas doku örnekleri alınanan sıçanlar sakrifiye edildi. Peritoneal sıvılar ve kan örnekleri santrifüj edildikten sonra oluşan serumlar ependorf tüplerine alınarak örneklerde sıçanlara spesifik pankreatik amilaz (ng/ml) ve pankreatik lipaz (ng/ml) kitleriyle çalışıldı. Doku örnekleri hematoksilen eozin ile boyanarak ışık mikroskobunda patolog tarafından değerlendirildi. Bulgular: 3 grupta ödem düzeyi orta inter glandüler septum olanların oranları arasında istatistiksel olarak fark görülmektedir 3 vaka grubunun operasyon öncesi kan amilaz ölçümleri arasında istatistiksel olarak fark görülmemektedir (p=0,074>0,05). 3 grubun operasyon sonrası kan amilaz ölçümleri karşılaştırıldığında ise istatistiksel olarak fark görülmektedir (p=0,0050,05). Yine S grubunda operasyon öncesi peritoneal lipaz ile operasyon sonrası peritoneal lipaz ölçümleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak fark görülmektedir (p=0,0320,05). Peritoneal amilazı, kan lipazı ve peritoneal lipazı operasyon öncesi ve sonrası ölçümleri arasında istatistiksel olarak fark görülmektedir (sırasıyla p=0,016
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to reveal the possible effect of 2-octyl cyanoacrylate applied to pancreatic tissue in rats with pancreatic laceration on the prevention of PF with serum and peritoneal biomarkers. As a second objective, we aimed to reveal the histopathological and biochemical effects of 2-octyl cyanoacrylate on the pancreas. Materıal and Method: For this purpose, 21 female wistar albino rats were divided into 3 groups. Blood samples were taken from the tail veins of the rats before any interventional procedure. In the first group, 2-octyl cyanoacrylate (Dermabond, Ethicon Inc, Norderstedt, Deutschland) was applied only on intact pancreatic tissue in rats without any pancreatic intervention and this group was named as“S”group. In the second group, no additional treatment was applied to the rats in which pancreatic fistula was created and this group was named as“P”group. In the third group, 2-octyl cyanoacrylate (Dermabond, Ethicon Inc, Norderstedt, Deutschland) was applied to the pancreatic tissue of the rats with pancreatic fistula to prevent the fistula and this group was called the“PS”group. At the end of the 3rd day after the procedure, rats were sacrificed after blood samples were taken from the iliac vein bifurcation and peritoneal fluid samples and pancreatic tissue samples were taken from the abdomen. After centrifugation of the peritoneal fluids and blood samples, the sera were collected in ependorf tubes and the samples were analyzed with rat-specific pancreatic amylase (ng/ml) and pancreatic lipase (ng/ml) kits. Tissue samples were stained with hematoxylin and eosin and evaluated by a pathologist under light microscope. Results: In the 3 groups, there is a statistical difference between the rates of those with moderate inter glandular septum in the edema level. There is no statistical difference between the preoperative blood amylase measurements of the 3 case groups (p=0.074>0.05). When the postoperative blood amylase measurements of the 3 groups xi are compared, there is a statistical difference (p=0.0050.05). Again, there was a statistical difference between preoperative peritoneal lipase and postoperative peritoneal lipase measurements in the S group (p=0,0320.05). Peritoneal amylase, blood lipase and peritoneal lipase were statistically different between pre- and postoperative measurements (p=0.016