Kamu ve özel hastanelerdeki yöneticilerin stratejik yönetim araçları kullanım görüşleri hakkında karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative study on the views of the managers of public and private hospitals regarding the use of strategic management tools
  1. Tez No: 550167
  2. Yazar: ALTUĞ ÇAĞATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Günümüzde sağlık sektörü, en karmaşık yapıdaki şirketler gibi aynı süreçleri yaşayan bir sektör halini almıştır. Sağlık sektörünün faaliyet ve gelişimlerini devam ettirebilmesi için, sağlık yöneticilerinin stratejik yönetimi yeterince bilmeleri ve kullanabilmeleri gerekmektedir. Sağlık yönetimi uygulamalarında stratejik yönetim araçlarından faydalanılması sağlık yöneticilerine daha özellikli yönlendirme ve değerlendirmeler yapabilme imkanını vermektedir. Çalışma, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan iller ve bu illere bağlı ilçelerde hizmet veren kamu ve özel hastanelerde çalışan yöneticilerin stratejik yönetim araçları kullanımına ilişkin bakış açılarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla“stratejik yönetim araçları”ve bu araçlara bakış açılarını ortaya koyan önermelerin yer aldığı“Stratejik Yönetim Araçları Kullanımı Adına Görüş Anketi”nden yararlanılmıştır. Katılımcıların stratejik yönetim araçları kullanımına yönelik bakış açılarını ortaya koyan ifadelerin güvenirliğini belirlemek amacıyla Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı değeri incelenmiş ve bu değer 0.91 olarak tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan iller ve bu illere bağlı ilçelerde faaliyette bulunan hastanelerde (kamu-özel) yönetici olarak çalışan toplam 313 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların stratejik yönetim araçları kullanımına ilişkin bakış açılarını ortaya koyan ifadelere yüksek düzeyli (Ort.=3.67) bir katılım sağladıkları görülmüştür. Anket uygulaması sonucu elde edilen verilerin çözümlenmesinde, T-Testi ve Tek Yönlü Varyans (ANOVA) Analizi testi, Post Hoc testlerinden Hochberg's GT2 testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların stratejik yönetim araçları kullanımına ilişkin bakış açılarının hastane türü, cinsiyet, stratejik yönetim eğitimi alma durumu ve hastanenin bulunduğu çevredeki rekabet durumu değişkenleri ile arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş iken; yaş, eğitim durumu, unvan, toplam çalışma süresi, hastanedeki çalışma süresi, değişkenleri ile arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Stratejik yönetim eğitimi alma durumu ile stratejik araçlar (herbir araç) hakkında bilgi sahipliği arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Son olarak katılımcıların stratejik yönetim araçları kullanımına ilişkin bakış açıları ile hastanenin bulunduğu çevrede başka hastanelerin varlığı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the health sector has become a sector that has experienced the same processes as the most complex companies. In order for the health sector to continue its activities and development, health managers should be able to know and use strategic management sufficiently. The use of strategic management tools in the health management process gives health managers the opportunity to make specific guidance and assessments. This study was carried out in order to reveal the perspectives of the managers, who work in public and private hospitals in the provinces and districts in the Central Black Sea Region, with respect to the use of the strategic management tools. For this purpose, the study used the Use of Strategic Management Tools Survey which includes“strategic management tools”and perspectives regarding these tools. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient value was examined in order to determine the reliability of the expressions of participants' perspectives on the use of strategic management tools and this value was determined as 0.91. Accordingly, a total of 313 surveys were conducted in the provinces working in the hospitals (public-private) in the provinces and districts Central Black Sea Region. As a result of the research, it was observed that the participants had a high level of agreement (mean= 3.67) with the expressions revealing their perspectives on the use of strategic management tools. T-Test and One-Way Variance (ANOVA) Analysis test and the Hochberg's GT2 test which is one of the Post Hoc tests were used to analyze the data obtained from the survey. According to the results, there is a significant difference between the use of strategic management tools and the variables of age, education, title, total term of employment, term of employment in the hospital, but there is no significant difference with respect to the variables of the type of hospital, gender, strategic management training, and the environmental competition status of the hospital. There is a significant difference between the status of receiving strategic management training and the knowledge of strategic tools (each tool). Finally, there is a significant negative correlation between the perspectives of the participants on the use of strategic management tools and the presence of other hospitals in the hospital environment.