Milas Belentepe Doğu Roma –Bizans ve 19. yüzyıl modern İtalyan kafataslarının karşılaştırmalı nonmetrik varyasyonları
Comparative nonmetric variations between Milas Belentepe Doğu Roma Bizans and 19. century modern Italian skulss
- Tez No: 550174
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Milas-Belentepe yerleşim yerleşim yerinden elde edilip, Doğu Roma Dönemine tarihlenen kafatasları ve Sicilya-Syracuse bölgesine ait 19. yüzyıla ait Modern İtalya kafatasları arasındaki nonmetrik özellikler karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Belentepe-Doğu Roma Dönemine ait 83 birey (kadın %33.8, erkek %54.2, belirsiz %12), Sicilya-Syracuse bölgesi 19. yüzyıla tarihlenen 80 birey (kadın %51.25, erkek %48.75) incelenmiştir. Metopik sutur Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %2.5, 19 yy Modern İtalya kafataslarında %4.1 gözlenmiştir. Supraorbital çentik, Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %62.5, 19. yüzyıla tarihlenen İtalyan kafataslarında %67.5 olarak gözlenmiştir. Supraorbital foramen, Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %23.6, 19. yy Modern İtalyan kafataslarında ise %43. 7 olarak bulunmuştur. Posterior ethmoid foramen,Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %13.8, 19. yy Modern İtalya kafataslarında ise gözlenmemiştir. İnfraorbital foramen, Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %45.8, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %83.7 bulunmuştur. Sutur dışı anterior ethmoid foramen her iki toplumda da gözlenmemiştir. Aksesori infraorbital foramen, Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %5.5, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %2.5 bulunmuştur. Sagittal suturda kemikçik, Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %1.3, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %1.2 bulunmuştur. Lambdoid suturda kemikleşme oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %37.5, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %17.5 bulunmuştur. Pterion'da kemikleşme oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %4.1, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %2.5 bulunmuştur. Parietal çentikte kemikçik oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %9.7, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %5.0 bulunmuştur. Asterion'da kemikleşme oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %12.5, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %17.5 bulunmuştur. Parietal foramen oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %38.8, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %32.5 bulunmuştur. İnka kemik oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %8.3, 19. yy Modern İtalya kafataslarında ise gözlenmemiştir. En yüksek nukal çizgi oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %16.6, 19. yy Modern İtalya kafataslarında ise %1.2 bulunmuştur. Çift kondiler faset oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %4.1, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %53.7 olarak bulunmuştur. Palatin torus her iki toplumda da bulunmamıştır. Coronal suturda kemikçik Belentepe toplumunda bulunmazken, 19 yy Modern İtalyan kafataslarında %1.2 olarak bulunmuştur. Maxillar ve mandibular torus iki toplumda da gözlenmemiştir. Zygomatic facial foramen oranı Belentepe toplumunda %23.6, 19 yy Modern İtalya kafataslarında %53.7 bulunmuştur. Tamamlanmamış foramen ovale oranı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %2.7, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %78.75 bulunmuştur. Foramen spinosum açıklığı Belentepe-Doğu Roma Dönemi kafataslarında %30.5, 19. yy Modern İtalya kafataslarında %92.5 bulunmuştur. İki toplumda da palatin torus, maxillar torus, mandibular torus, çift mental foramen, posterior kondiler kanal patent, auditori torus ve huski foramen gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The non metric characteristics of the skulls dates back to the East Roman period and the 19th - century Modern Italy skulls of the Sicily - Syracuse region were compared. 83 individuals (female, 33.8%, male, 54.2%, uncertain 12%) belong to Belentepe-East Roman Period, 80 individuals (female 51.25%, male 48.75%) from the 19th century in Sicily-Syracuse region were investigated. According to this comparatible research; metopic suture observe in the skulls of Belentepe-East Roman Period in 2.5%, in the skulls of Modern Italy in the 19th century. Rate of supraorbital notch is 62.5% in the skulls of the Belentepe-East Roman period and 67.5% in the Italian skulls dates back to the 19th century.Rate of supraorbital foramen is 23.6% in Belentepe-East Roman period and 43.7% in 19 th century Modern Italian skulls.Rate of posterior ethmoid foramen is 13.8% in Belentepe-East Roman period and 1.2% in 19 th century Modern Italian skulls.Rate of infraorbital foramen is 45.8% in East-Roman period skulls and 83.7% in 19th century Modern Italian skulls. Trait of exsutural mastoid foramen do not observe these populations. Rate of accessory infraorbital foramen is 5.5% in East-Roman period skulls and 2.5% in 19 th century Modern Italian skulls. Rate of ossicle at sagittal sutur is 1.3% in East-Roman period skulls and 1.2% in 19 th century Modern Italian skulls. Rate of ossicle at lambdoid suture is 37.5% in East-Roman period skulls and 17.5% in 19 th century Modern Italian skulls. Rate of ossicle at pterion is 4.1% in East Roman period skulls and 2.5% in 19th century Modern Italian skulls. Rate of parietal notch bone is 9.7% in East Roman period skulls and 5.0% in 19 th century Modern Italian skulls. Rate of ossicle at asterion is 12.5% in East Roman period skulls and 17.5% in 19th century Modern Italian skulls. Rate of parietal foramen is 38.8% in East Roman period skulls and 32.5% in 19th century Modern Italian skulls. Rate of Inca bone is 8.3% in East Roman period skulls and don't observe in 19th century Modern Italian skulls. Rate of highest nuchal line is 16.6% in East Roman period skulls and 1.2% in Modern Italian skulls. Rate of double condylar facet is 4.1% in East Romn period skulls and 53.7% in 19th century Modern Italian skulls. Palatine torus don't observe these populations. Rate of ossicle at coronal suture is 1.2% in 19th Modern Italian skulls and do not observe in East Roman period skulls. Maxillar and mandibular torus do not observe these populations. Rate of zygomaticofacial foramen is 23.6% in East Roman period skulls and 53.7 in 19th Modern Italian skulls. Rate of incomplete foramen ovale is 2.7% in East Roman period skulls and 78.75% in 19th Modern Italian skulls. Rate of foramen spinosum opening is 30.5% and 92.5% in 19th Modern Italian skulls. Double mental foramen, posterior condylar canal patent, auditory torus and huschke foramen do not observe these populations.