Milas Belentepe Doğu Roma-Bizans insanlarında ağız ve diş sağlığı
Oral and dental health in milas Belentepe East Roman-Byzantine population
- Tez No: 446941
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SEVİM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Paleoantropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Belentepe, Muğla ilinin, Milas ilçesine bağlı Ören beldesi yakınında yer alan Çakıralan Köyü'nün 500 metre güneyinde bulunmaktadır. Karia Bölgesi sınırları içinde yer alan Belentepe küçük bir köy yerleşimidir. Bu araştırmanın materyalini Belentepe kurtarma kazılarından ele geçen ve Doğu Roma-Bizans dönemine tarihlendirilen iskelet materyaller oluşturmaktadır. Belenepe kurtarma kazılarından çıkan 7'si fetüs, 28'i bebek, 44'ü çocuk, 2'si adölesan, 33'ü kadın, 57'si erkek ve 16'sı cinsiyeti veya yaşı ya da her ikisi belirlenemeyen bireylere ait olmak üzere toplam 188 bireyden elde edilen 2057 diş incelenmiştir. İncelenen bu 2057 dişin 1667'si daimi dişten ve 390'ı süt dişinden oluşmaktadır. Bebek ve çocuk bireylerin süt dişlerinde %4,98 oranında çürük, %1,31 oranında diş taşı ve %58,79 oranında aşınma olduğu saptanmıştır. Toplum genelinde ise %15,31 oranında çürük, %83,85 oranında ve 4 derecesinde yoğunlaşan diş aşınması, %13,02 oranında ve az derecede diş taşı, %2,11 oranında apse, %97,72 oranında ileri derecede alveol kaybı ile birlikte %23,97 oranında antemortem diş kaybı varlığı saptanmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Belentepe Doğu Roma-Bizans toplumunun bir tarım toplumu olabileceği sonucuna varılmış ve ağız ve diş sağlığı açısından Anadolu'da yaşamış çağdaşlarının bir çoğundan daha kötü durumda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Belentepe, 500 meters south of Çakıralan Village, which is near the Ören area is in Milas, Muğla. It is in the borders of Carian area and a small settlement. The materials of this research are coming from the rescue excavation and they belong to East Roman – Byzantine period. The total 2057 teeth were investigated, and these were belonged to 7 fetuses, 28 babies, 44 children, 2 adolescences, 33 women, 57 men and 17 unknown individuals. 1667 of these teeth were permanent and 390 of them were deciduous teeth. The rate of decay is 4,98%, the rate of tartar is 1,31% and the rate of corrosion is 58,79% among babies and children. The rate of decay is 15,31%, and the rate of corrosion is 83,85% and the degree of corrosion is 4 and the rate of tartar is 13,02% thus the degree of corrosion is low, the rate of apse is 2,11% among the society. Also the rate of lack of alveolus is 97,72%, thus this is a high degree and with this the rate of ante mortem loss of teeth is 23,97%. The results of the researches indicate that the society of Belentepe from East Roman- Byzantine period could be an agricultural society and their dental heath was worse than for the majority of people who were living in the same period.