Refik Saydam Hıfzısıhha Merkezi Başkanlığı Parazitoloji Laboratuvarına başvuran 4086 hastanın barsak parazitleri yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 55020
  2. Yazar: S.SAMİ GÜRYUVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma ile Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkez Başkanlığı Parazitoloji Laboratuvarına Nisan 1994- Nisan 1995 tarihleri arasında başvuran 4086 kişinin barsak parazitleri incelenmiştir. Toplam 334 (%8,17) kişide 8 türe (Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Ascaris lumbricoides, Enterobius vermicularis, Trichuris trichiura, Hymenolepis nana, Taenia saginata ve Trichostrongylns sp.) ait bağırsak paraziti tespit edilmiştir. Bunlardan G intestinalis 237 (%68,3) bulunma oranı en yüksek, Trichostrongylus sp. (%0,08) bulunma oranı en düşük oranda bulunmuştur. Ayrıca parazitlerin ilçelere, yaş gruplarına, medeni hale, Ankara'da yaşama süresine, öğrenim durumuna, başvuru şekline, aylara dağılımları istatistiki olarak tespit edilmiştir. Sonuçlar tablolar ve grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, intestine parasites of 4086 applicants to the Parasitology Laboratory of the Refik Saydam Hygiene Center Presidency between the months from April 1994 to April 1995 have been examined. Totaly among 334 (% 8.17) people, 8 species of intestine parasites {Entamoeba histolytica, Giardia intestinalis, Ascaris lumbricoid.es, Enterobius vermicularis, Trichuris trichiura, Hymenolepis nana, Taenia saginata ve Trichostrongylns sp.) have been identified. From these it has been that the presented rate of Giardia intestinalis 237 (% 68,3) has been in the highest and the presented rate of Trichostrongylus sp (% 0.08) has been in the lowest degree. Beside these, according to tows, age groups, marriage, living period in Ankara, education position way of application and mountly distribution of the parasite species have been determined statistically. Results have been shown in tables and graphics.