93 Harbi Osmanlı İran ilişkileri ve Kotur meselesi
93 War Ottoman-Persian relations and kotur matter
- Tez No: 550206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CANER TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
1877'de patlak veren Osmanlı Rus Savaşı, diğer adıyla 93 Harbi, Osmanlı'nın Balkanlardaki politikası ve burada ortaya çıkan sosyal, ekonomik, politik ve kültürel gelişmeler Rusya'nın Balkan politikasının da bir sonucuydu. XIX. yüzyılın başlarından itibaren Balkanlarda görülen isyanların da etkisiyle Osmanlı Devleti'nin sınırları değişmeye başlamış ve yeni devletlerin kurulma sürecine girilmiştir. Bu süreç pek çok sorunu beraberinde getirmiştir. Bölgede uzun yıllar huzur içerisinde, Osmanlı idaresi altında yaşamış olan Ortodoks Slav halk, son dönemde gerek yönetimin bozulması gerekse kendilerini isyana teşvik eden Avrupa Devletleri'nin desteğiyle Müslüman Türklerle çatışmaya, onlara baskı uygulamaya hatta onları öldürmeye varan hareketlere girişmişlerdir. Bu tezde; bahsi geçen savaş öncesinde patlak veren, Rusya ile savaşa kadar giden ve ardından başlayan 93 Harbi'nin nedenlerine, gelişmesine, sonuçlarına değinilmiştir. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşıyla en üst noktaya çıkan çatışmalara uzanan süreç, aslında 1829'da Yunanistan'ın bağımsızlığını kazanmasıyla başlar. 1876'da Karadağ ve Sırbistan'ın Osmanlıya savaş ilân etmesiyle sorun uluslararası hale gelmiştir. Balkanlarda savaşlara sebep olan bu isyanlar ise Rusya, İngiltere ve Avusturya devletlerinin dikkatini çekmiştir. Bu devletler topraklarını genişletmek, Osmanlı Devleti'ni parçalamak ve ticaret yollarına hâkim olmak gibi amaçlarla Balkanlar'daki sorunların çözülmesine uzun süre izin vermemişler ve kendi çıkarları doğrultusunda tarafları kışkırtmışlardır. Ayrıca bu çalışmada 1821-1878 yılları arasında Osmanlı-İran siyasî ilişkilerinin genel özellikleri ele alınarak, bu süreçte meydana gelen olayların iki ülke üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. XIX. asrın ikinci yarısında yoğunlaşılan mevzuların hangi alanlarda olduğuna değinilmiş iki taraf için büyük sıkıntılara sebep olan sınır meseleleri, mezheb problemleri ifade edilmeye çalışılmıştır. Özellikle Osmanlı Devleti ile İran arasındaki hudud meseleleri konusu kapsamında, hudud meselelerinin çözüm arayışları ve Kotur meselesi aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
TheRusso-Turkish War that break out in 1877 (also known as war of 93) which was result of Ottoman Empire's politics at Balkans and its out comes in social, economic, politic and cultural aspects as well as Russia's Balkan politics. At beginning of 19Th century due to revolts in Balkans region Ottoman Empire's borders started to change while new countries were in process of gaining their sovereignty. And this process brought a lot of problems with itself. With problem in government authority and the encouragement from European states Orthodox Slavs who lived with peace under the Ottoman rule for long years, started conflicts with Muslim Turks, creating pressure over them even killing them. This paper will examine the reasons, developments and outcomes of the problems which stared before The Russo-Turkish War and eventually led to war. The process which reached its peak with 1877-78 war was started with sovereignty of Greece in 1829. In 1876 Serbia and Montenegro declared war to Ottoman Empire which made problem to recognize by other nations. The revolts which caused war in Balkans also grab the attention of Russia, United Kingdom and Austria. These nations did not let to reach solutions, even provoked conflicts in Balkans in order to increase their soils, rule the trade roads and share the Ottoman soils. The peace treaties, nation's politics, side changes and secret meetings after 1877-78 war created complicated international relations while leaving the public without solution. This work examined the Ottoman Empire-Persian general relations between 1821-1878 and the effect of the matters on both countries. The works covers and explains on which areas the problems were intense and the problems which caused trouble for both countries such as border conflicts and denominations in the second half of 19Th century. The border conflict between Ottoman Empire and Persia was discussed and efforst to reach solutions and Kotur aggrement was explained.