İlkokul öğrencilerinin çevre ve doğal kaynaklara ilişkin algılarının incelenmesi
Investigation of the perception of primary school students on environment and natural resources
- Tez No: 550265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, ilkokul 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin çevre ve doğal kaynaklar hakkındaki algılarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017-2018eğitim öğretim yılında Kastamonu iline bağlı iki ilçede bulunan iki adet resmi ilkokul üzerinde yapılmıştır. Araştırmaya 33 3. Sınıf öğrencisi ve 28 4. sınıf öğrencisi olmak üzere toplam 61 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma metotlarından içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen 5 adet açık uçlu soru formundan yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; ilkokul 3ve 4. sınıf öğrencilerinin içinde bulundukları ve yaşadıkları toplumun da etkisiyle çevre hakkında bazı ön bilgilere sahip oldukları görülmüştür. Bu ön bilgiler ise çevremizin karasal ve sucul ortamdan meydana geldiğini içerisinde bitki ve hayvanların bulunduğunu ve doğal-yapay çevre olarak ikiye ayrıldığını vurgulamışlardır. Öğrenciler çevre kirliliği olarak daha çok çöplerden bahsetmişlerdir. Çevremizi korumak için ise çevremizi temiz tutmalı ve yerlere çöp atılmaması gerektiğini dile getirmişlerdir. Doğal kaynaklar anlatırken içinde bulundukları çevrenin etkisiyle ve çevrelerinde yer alan kaynaklardan (orman, çiçek) bahsetmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the perceptions of elementary school 3rd and 4th grade students on environmental and natural resources. The research was carried out in two official primary schools in two districts of Kastamonu province in 2017-2018 academic year. A total of 61 students (33 grade 3 and 28 grade 4) participated in the study. In this research, content analysis method was used from qualitative research methods. 5 open-ended questionnaires developed by the researcher were used as data collection tools. According to the research findings; It is observed that primary school 3rd and 4th grade students have some preliminary information about the environment with the influence of the society in which they live and lire. These preliminary information emphasized that our environment is composed of terrestrial and aquatic environment, plants and animals are found in the environment and natural and artificial environment are divided into two. Students mentioned more waste as environmental pollution. In order to protect our environment, they should keep our environment clean and they should not be thrown away. When talking about natural resources, they talked about the environment and the sources (forests, flowers).