Önleyici kolluk faaliyeti esnasında elde edilen bilgiler ve bunların Ceza Muhakemesindeki delil değeri
The information obtained during the preventive law enforcement activity and their value of evidence in Criminal Procedure
  1. Tez No: 550269
  2. Yazar: ALİ CAN BUĞDAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Devletin temel görevlerinden biri de kamu düzeninin korunmasıdır. Suç ve suçlulukla mücadele de, bu görev kapsamında yer almaktadır. Devletin suç ve suçlulukla mücadele görevini yerine getirmesinde, kolluk faaliyetleri önemli bir yere sahiptir. Kolluğun önleyici faaliyetlerinin esas amacı, suç olarak tanımlanan fiillerin işlenmesini engellemektir. Ancak her durumda bu amacın gerçekleşmesi mümkün olamamaktadır. Esas amacı suç işlenmesinin önlenmesi olan önleyici kolluk faaliyetleri neticesinde, ceza muhakemesinde delil olarak kullanılabilecek birtakım bilgilere ulaşılması da mümkündür. Bu bağlamda, çalışmamızda, önleyici kolluk faaliyetleri kavramı ele alınmış ve bu faaliyetler kapsamında başvurulan her bir tedbir neticesinde ne tür bilgilere ulaşılabileceği ve bu bilgilerin ceza muhakemesinde delil olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic duties of the State is the protection of public order. Fighting against crime and criminality is also included in this duty. Law enforcement activities have important role in fighting against crime and criminality. The main purpose of the preventive law enforcement activities is to prevent the crime from being committed. However, it is not always possible to achieve this goal. During the preventive law enforcement activities, it is possible to reach some information which can be used as evidence in criminal procedure. In this study, firstly, the concept of preventive law enforcement activity is discussed. Then, it is discussed what kind of information could be obtained as a result of each measure applied within the scope of these activities and whether this information could be evaluated as evidence in criminal procedure.