Kültür sanat sponsorluk uygulamalarının kurumsal itibara etkisi: Türk Telekom Selfy Fest örneği
The impact of culture art sponsorship practices on corporate reputations: Türk Telekom Selfy Fest examples
  1. Tez No: 550270
  2. Yazar: SEMİH ERİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜLLÜPUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde bir Halkla İlişkiler uygulaması haline gelen sponsorluk çeşitli kurumlar tarafından faaliyet, organizasyon veya kişi düzeyinde gerçekleştirilen önemli bir iletişim faaliyetidir. Sponsorluk faaliyetleri kurumlara daha iyi bir imaj elde etme ve var olan itibarlarını koruma olanağı sağlamaktadır. Özel alanlara yönelik yapılan sponsorluk çalışmaları, kurumları belli etkinlik alanlarıyla özdeşleştirmekte ve kurumun isminin organizasyon ve etkinlikle anılmasını sağlamaktadır. Sponsorluk çalışmaları kurumların Halkla ilişkiler, Reklam ve Pazarlama amaçlarına hizmet ederken kurum itibarı üzerinde de etkili olmaktadır. Bu doğrultuda Türk Telekom Selfy Fest örnekliğinde kültür-sanat sponsorluk uygulamalarının kurumsal itibara etkisi çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Sponsorluğun alt ve özel bir alanı olan kültür-sanat sponsorluğunun kurum itibarına etkisini tespit etmek amacıyla yapılan çalışma teori ve uygulama kısımlarından oluşmaktadır. Çalışmanın teorik kurgusunun ilk kısmında sponsorluk kavramı, sponsorluğun gelişimi, sponsorluk alanları, kültür sanat sponsorluğu ve bu sponsorluk türüne dair örnekler incelenmiştir. İkinci kısmında; itibar kavramı, kurumsal itibar kavramı, kurumsal itibarın boyutları ve kurumsal itibarı ölçme yöntemleri incelenmiştir. Araştırma kısmında ise; daha önce sponsorluk uygulamalarının kurumsal itibara etkisi bağlamında yapılan araştırmalar ve Selfy Fest etkinliğine katılan üniversite öğrencilerinin Selfy Fest algıları ve sponsorluk algılarının Türk Telekom'un kurum itibarına etkileri anket yöntemiyle ölçülmüştür. Çalışma sonucunda, Selfy Fest etkinlikleri ve sponsorluk uygulamalarının Türk Telekom'un kurumsal itibarına önemli katkılar sunduğu görülmüştür. Bu çerçevede ortaya çıkan sonuçlar Türk Telekom'un güvenilir bir firma olduğuna, kaliteli ürün ve hizmetler sunduğuna, çevreye tavsiye edebilecek bir firma olarak kabul edildiğine, toplumsal faydayı amaçlayan faaliyetlerde bulunduğuna, yenilikçi ürün ve ürünler geliştirdiğine ve iyi yönetilen bir kurum olduğuna yönelik olumlu bir algının geliştiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Sponsorship has become a public relations practice frequently used by institutions. Institutions become sponsors to activities, organizations or individuals in various fields. Sponsorship activities provide institutions with the opportunity to obtain a better image and to preserve their existing reputation. Sponsorship activities for specific fields identify institutions in a certain area and ensure that the name of the institution is mentioned alongside the organizations and activities. Sponsorship activities are effective for corporate reputation while serving public relations, advertising and marketing purposes. In this respect, the study conducted to determine the effect of culture and art sponsorship, which is sub and special field of sponsorship, on the reputation of the institution, consists of theory and application parts. In the first of the theoretical structure of the study; the concept of sponsorship, the development of sponsorship, sponsorship areas, culture arts sponsorship and culture arts sponsorship examples were examined. In the second part; the concept of reputation, the concept of corporate reputation, the aspects of corporate reputation and the methods of measuring corporate reputation were examined. In the third part; previous studies regarding the effect of sponsorship practices on corporate reputation, and the Selfy Fest and sponsorship perceptions of university students attending the Selfy Fest event and their effects on the corporate reputation of Turk Telecom were determined. As a result of the study, it was revealed that the Selfy Fest and sponsorship perceptions had an effect on the perception that Türk Telecom was a reliable company, that it provided quality products and services, that it was a company that one could recommend to their surroundings, that it takes part in activities that aim for social benefit, that it develops innovative products, and that is a company that is being properly managed.