Belediye çalışanlarının hizmet-içi eğitimlere ilişkin tutumları: Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ örneği
The attitudes towards in-service training of municipal employees: The example of Tekirdağ Metropolitan Municipality and Tekirdağ Water and Sewerage Administration
- Tez No: 550283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ŞEHRİBAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin başlıca sorumluluklarından biri hizmet içi eğitimleri düzenlemektir. Hizmet içi eğitimler, çalışanların işleri ile alakalı bilgi, beceri ve yeteneklerini artırmak amacıyla düzenlenmektedir. Hizmet içi eğitimlerle çalışanların hizmetleri yerine getirme sürecinde hata ve yanlış işler yapmalarını azaltmak mümkündür. Böylece personel daha bilinçli hareket ederek zamanını ve enerjisini daha verimli kullanabilir. Etkin bir şekilde uygulanabilecek hizmet-içi eğitimler personelin kendisini güncellemesine, geliştirebilmesine imkân tanımakta ve üretip sunduğu hizmetin kalitesini iyileştirebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, belediyelerde verilen hizmet içi eğitime ilişkin çalışanların tutumlarını belirlemektir. Bu çalışma ile belediyelerde etkin bir şekilde verilecek hizmet içi eğitimlerin hizmet kalitesini artırabileceğine dikkat çekilmektedir. Bu çalışmada mevcut literatür taranarak ikincil kaynaklardan yararlanılmıştır. Bu çerçevede ilgili kitap, makale ve tezler üzerinde“Doküman Analizi”yapılmıştır. Bu bakımdan çalışma belge tarama özelliği göstermektedir. Aynı zamanda ikincil kaynak olarak TBB ve bağlı kuruluşu TESKİ'nin eğitim anketleri analiz dilerek anlamlı sonuçlar çıkarılmıştır. Ortaya çıkan sonuçların benzer kurumlarda görevli ve ilgili personele önemli ipuçları sağlayacağı beklenmektedir. Belediyelerde eğitimler doğru planlanırsa hizmet kalitesini iyileştirici etki yapması kuvvetle olasıdır.
Özet (Çeviri)
The one of the main responsibility of Human resources management is to organize in-service training. In-service trainings are organized for increasing knowledge, skills and abilities of employees related to their jobs. It is possible to reduce errors and misleading in the process of performing the services of employees through in-service training. Thus, the staff can use their time and energy more efficiently by acting more consciously. In-service trainings that can be implemented effectively enable staff to update and improve themselves; and can improve the quality of the service it offers. The aim of this study is to determine the attitudes of employees related to in-service training given in municipalities. With this study, it is pointed out that the in-service trainings to be given effectively in municipalities can increase the service quality. In this study, the available literature was searched and secondary sources were used. In this context, Document Analysis was made on the related books, articles and theses. In this respect, the study shows the“document scanning”feature. At the same time as a secondary source, TBB and its affiliate TESKİ's training questionnaires were analyzed and significant results were obtained.It is expected that the results will provide important clues to the officials and related personnl in similar institutions.If the trainings are planned correctly in municipalities, it is highly likely that they will improve the service quality.