0-650 watt çıkışı ayarlanabilir DC/DC konvektör tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 55030
  2. Yazar: İLHAN GARİP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLHAMİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Güç aktarımı AC sistemlerde trafolarla mümkündür. DC sistemlerde güç aktarımı ise DC/DC konvertör sistemleri ile yapılabilmektedir. Konvertörler çıkışa aktarılan güç oranına göre isimlendirilmektedirler. Çıkışları sabit olduğu gibi ayarlanabilirde olabilmektedir. Bu özelliklerinden dolayı uygulamada geniş ölçüde kullanım sahası bulmuşlardır. Konvertörlerde anahtarlama elemanı olarak tristör, mosfet ve IGBT gibi elemanlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada anahtarlama elemanı olarak mosfet kullanılmıştır. Mosfetler oldukça büyük bir frekans bandında problemsiz olarak çalışmaktadırlar,, Bu tezde düşürücü konvertör olarak tasarlanan devre, sabit frekanslı (25 kHz) değişken darbeleme oranlı ve çıkışı ayarlanabilir özellikte bir devredir. Tasarlanan devre TV sistemlerinde ışık kontrol ve kamera besleme ünitesi olarak çalıştırılmak üzere düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler : DC/DC konvertörler, sürme devresi.
Özet (Çeviri)
Power transformation in AC systems is possible by using transformers. However, in DC systems, it can be done by using DC/DC converters. Converters are named according to the power ratio transformed to the output. Since their outputs can be constant or variable, they are used in many applications. Thyristors, MOSFET's and IGBT's are used as a switching element in converters. In this study, MOSFET was used as a switching element. The circuit is designed to operate at fixed frequency (25 kHz) and variable duty cycle. It will be used to control light and suply power to the camera in TV systems. Key Words : DC to DC Converters, drive circuit. Science Code : 626 01 02 Number of pages : 71 Supervisor : Assistant Prof. Dr. İlhami ÇOLAK II