Aminoetilaminyum tartarat ve bis(1,2 bis (4-pridil) etan) kadmiyum (II) tetrasiyanonikelat m-ksilen kristallerinin yapı analizi
- Tez No: 55029
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN SOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada aminoetilaminyum tartarat, C2H9N2+.C4H5CV, ve Bis(l,2-bis(4-pridil)etan)kadmiyum(II) tetrasiyanonikelat(II) m-Ksilen Cd(Cı2Hı2N2)2Ni(CN)4.2(C8Hıo), kristallerinin yapısı çözüldü. C2H9N2+.C4H506“ kristaline ait veriler: Mr=210.19 a.k.b., Ortorombik, P21212ı(No=19), a=7.4393(8)Â, b=7.6507(4)Â, c=15.6806(8)Â, p=103.552(7)°, V=892.47(12)Â3, Z=4, Dx=1.564Mgm'3, X(MoKa) = 0.71073h, u=0.140 mm-1, ^(F^O.0618, wR2(F2 )=0.1706, GooF=S=1.131, 1076 yansıma ve 168 parametre arıtıldı, (V) =0.042, v/(7'max Apmax=0.457 e”3, Apjnin^O.457 e “3 Cd(Cı2Hi2N2)2Ni(CN)4.2(C8Hıo) kristaline ait veriler ise: Mr=855.98a.k.b., Monoklinik, P2ı/c(No=14), a=10.510(l)Â, b=10.438(l)Â, c=19.012(2)Â, V=2027.6(3)Â3, Z=2, Dx=1.402Mgm”3, A(M0Ka) = 0.71 073 Â, H=1.030 mm“1, R!(F)=0.0360, wR2(F )=0.0464, GooF=S=1.56, 5130 yansıma ve 283 parametre arıtıldı, (V) =0.03, Apn^O.726 eÂ'3, Apmin= -0.208 e”3 v/cr/max Kristallere ait şiddet verileri otomatik CAD-4 difraktometresinde toplandı. Lorentz ve polarizasyon düzeltmeleri yapıldıktan sonra y-scan yöntemi ile empirik soğurma düzeltmesi uygulandı. C2H9N2+.C4H506" kristali direk yöntemlerle SHELXS86 programı kullanılarak çözüldü. SHELXL93 arıtım programı kullanılarak full-matrix en küçük kareler arıtımı uygulandı. Cd(C12H12N2)2Ni(CN)4.2(C8Hıo) kristali ise Patterson ağır atom yöntemi ile, SHELXS86 programı kullanılarak çözüldü. Kristale SHELXL93 programı kullanılarak full-matrix en küçük kareler arıtımı uygulandı. Yapısı belirlenen kristallerin molekül çizimleri ORTEP-II çizim programı yardımı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, the crystal structure of Aminoethylammonium Tartrate, C2H9N2+.C4H506“, and bis(l,2-bis(4-pyridyl)ethane)cadmium(II) tetracyanonickelate(II)-m-xylene, Cd(Ci2Hı2N2)2Ni(CN)4.2(CgHıo), have been determined. The data of C2H9N2+.C4H506”crystal: Mr=210.19 a.m.u., Orthorhombic, P2,2121(No=19), a=7.4393(8)Â, b=7.6507(4)Â, c=15.6806(8)Â, V=892.47(12)Â3, Z=4, Dx=1.564 Mgm“3, X(M0Ka) = 0.71073 k, u=0.140 mm”l, Rı(F)=0.0618, wR2(F2)=0.1706, GooF=S=1.131, 1076 reflections and 168 parameters are refined, (//)_ =0.042, Apmax=0.457 e“3 -3 ^'rosx. APmin=-0.457 eA- The data of Cd(C12H12N2)2Ni(CN)4.2(C8H1o) crystal: Mr =855.98 a.m.u., Monoclinic, P21/c(No=14), a=10.510(l)Â, b=10.438(l)Â, c=19.012(2)Â, P=l 03.552(7)°, V=2027.6(3)Â3, Z=2, Dx=1.402 Mgm'3, X(M0Ka) = 0.71 073 A, p=1.030 mm'1, Rı(F)=0.0360, wR2(F)=0.0464, GooF=S=1.56, 5130 reflections and 283 parameters were refined, (V) =0.03, Apmax^.726 e”3, -3 ^'niax Apmin= -0.208 eA“ Data collection, cell refinement, Lorentz and polarization corrections were performed by the use of CAD-4 diffractometer software. An empirical absorption correction based on i|/- scan method was applied. SHELXS86, structure solution program, was used to solve structure of C2H9N2+.C4H506”crystal by direct methods. Refinement was carried out by full-matrix least- squares methods by the use of SHELXL93. SHELXS86 was also used to solve structure of Cd(Ci2Hı2N2)2Ni(CN)4.2(C8Hıo) crystal by Patterson heavy atom methods. Refinement was carried out by full-matrix least-squares methods by the use of SHELXL93. Molecular graphics were prepared by ORTEPII, plotting program.