Bir katalitik konvertörün sayısal akış analizi
Digital flow analysis of a catalytic converter
  1. Tez No: 550353
  2. Yazar: UĞUR GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALBAYRAK ÇEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Egzoz emisyon standartları ile ilgili kanunlar günümüzde çevresel etkilerinden dolayı önemli bir hale gelmiştir. Bu yüzden motor üreticileri çevreye en az zarar veren motor sistemlerini üretme çabasını yürütmüşlerdir. Motorlardan salınan zararlı gazları dönüştürerek atmosfere zararsız bir şekilde salınmasını sağlamak amacı ile katalitik konvertörler gündeme gelmiştir. Katalitik konvertörlerdeki akış analizleri deneysel yöntemlere göre daha kolay ve az maliyetli olduğu için konu hakkında birçok tez ve makale hazırlanmış ve sunulmuştur. Geliştirilen katalizörler ile kimyasal reaksiyonların sıcaklığı düşürülüp, kimyasal reaksiyon verimi yükseltilip, daha başarılı sonuçlar elde edilebilmiştir. Bu tez çalışması kapsamında katalitik konvektördeki akış hareketleri sayısal akış analiz programı Ansys Fluent yardımı ile 3 boyutlu olarak incelenmiştir. Katı model çizimi Solid Works programı ile oluşturulup Workbench programına aktarılmıştır. Akış analizi Fluent programında gerçekleştirilmiş ve ısıtıcı etkisi araştırılmıştır. Katalitik konvertöre 0, 100 ve 500 W değerinde ısı verilerek sıcaklık değişimleri ve verimdeki iyileşmeler irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The laws on exhaust emission standards have become important due to their environmental impacts. Therefore, motor manufacturers have tried to produce motor systems that have the least damage to the environment. Catalytic converters have been introduced to convert harmful gases released from the engines into the atmosphere in a harmless manner. Since the flow analysis of catalytic converters is easier and less costly than experimental methods, many theses and articles have been prepared and presented. With the developed catalysts, the temperature of the chemical reactions was lowered, the chemical reaction efficiency was increased and more successful results could be obtained Within the scope of this thesis, flow movements in catalytic convertor were investigated in 3D with the help of digital flow analysis program Ansys Fluent. Solid model drawing was created with the Solid Works program and transferred to the Workbench program. Flow analysis was carried out in Fluent program and the heating effect was investigated. Temperature changes and efficiency improvements were given to the catalytic converter by giving heat to 0, 100 and 500 W.