Geopolitics of aviation, decision of a potential aircraft and economical modelling of a helicopter maintenance center in related region
Havacılıkta jeopolitiğin önemi, uygun hava aracı seçimi ve belirlenen bölgede helikopter bakım merkezinin ekonomik modellemesi
  1. Tez No: 550354
  2. Yazar: BARAN EMRE SONUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Havacılık endüstrisi, hava aracı üretimi, kullanımı, bakımı ve hava aracı üretiminde gerekli sanayi ürünlerini içerdiği gibi en önemli unsur olan insanı da içinde barındırmaktaıdr. Havacılık, ülkeler arasında sosyo-kültürel bir köprü kurulmasına yardımcı olarak ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Farklı kültürdeki insanları birbirine yaklaştırmaktadır. Üreticiler daha ekonomik, daha güvenli ve çevre dostu araçlar üretip piyasada lider konuma gelebilmek için son teknolojiyi kullanarak birbirleriyle rekabet etmeye çalışmaktadırlar. Ancak havacılık teknolojik altyapı dışında birçok unsura bağlıdır. Bunların başında da uluslararası anlaşmalar, otoritelerin zorunlu kıldığı düzenlemeler, emniyet ve çevre gibi ülkeler arası politikalar yer almaktadır. Burada jeopolitik önemli bir faktör olarak göze çarpmaktadır. Jeopolitik, ülkenin sahip olduğu siyasi coğrafya şartlarının komşularıyla ve diğer ülkelerle olan ilişkilerine olan etkisini inceleyen bir bilimdalıdır. Bu açıdan bakıldığında uluslarası ilişkilerin önemi ön plana çıkmaktadır. İki ülke arasındaki siyasi ilişkiler havacılığı da doğrudan etkilemektedir. Yıllara göre değişen turist sayıları bu duruma verilebilecek en güzel örneklerden biridir. Havacılığın özellikle nerelerde gelişeceği hangi bölgelerde yatırımların değer kazanacağı gibi hususlar beşeri faktörlerden doğrudan etkilenmektedir. Bu yüzden havacılıktaki gelişmeleri, havayolu firmalarının büyümelerini, ülkelerin ekonomik kalkınmalarını, yeni açılacak tesislerin yerlerinin belirlenmesinin ve yatırım modellerinin oluşturulmasını jeopolitik unsurları düşünerek ele almak daha mantıklı olacaktır. Belirlenen jeopolitik etkenler ve bunların düzenli olarak izlenmesi sayesinde gelecekte havacılığın ne yöne doğru gelişeceği, potansiyel pazarları önceden tahmin etmeyi mümkün kılacaktır. Havacılık endüstrisi incelenirken diğer disiplinleri de ele almak daha doğru bir karar alma aşamasında yardım sağlayacaktır. Bir ülkenin coğrafik konumu, sahip olduğu iklimi, yeraltı kaynaklarına ve önemli geçiş yollarına olan yakınlığını ifade etmektedir. Havacılık açısından baktığımızda ise en kısa uçuş mesafesinde ulaşılabilecek şehir veya ülke sayısı havacılık endüstrisi açısından önemini belirtmektedir. Çünkü havacılık açısından elverişli bir konumda olması o ülkenin ekonomisine önemli oranda katkı sağlamaktadır. Havacılık endüstirisi özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik büyümede çok önemli bir rol üstlenmektedir. Turizm ve ekonomi açısından ülkeye faydaları, dünya ulaşım ağında yer edinmesini kolaylaştırmaktadır. Bu sayede sınırlar kalkmakta ve iş olanakları artmaktadır. Olanakların bu kadar fazla olması ve sektörün ekonomik boyutu düşünüldüğünde kriz ve savaş gibi havacılığı olumsuz etkileyecek etmenler nedeniyle saldırıya açık bir sektör olarak görülmekte, önemli yatırımların yapılmasını var olan bu belirsizlik nedeniyle sekteye uğratmaktadır. Havacılık endüstrisi her geçen gün artan yolcu sayısıyla hızla büyümeye devam etmektedir. Bu kadar fazla kullanıcıya yani yolcuya sahip bir sektör, bu yolcuların ulaşımını, güvenliğini ve temel ihtiyaçlarını sağlayabilmek için de birçok insana istihdam alanı yaratmaktadır. İstanbul Havalimanı gibi açılan yeni havalimanları da bu istihdam alanlarına öncülük etmektedir. Yer hizmetlerinden tutun da güvenlik firmalarına kadar pek çok farklı sektörde çalışana ev sahipliği yapmaktadır. Bakım merkezleri tesislerini genişletmekte ya da daha fazla çalışan almaktadır. Artan dünya nüfusu da bu durumu etkileyen bir başka faktördür. Özellikle Asya bölgesindeki artan talep nedeniyle filodaki uçak sayıları da hızlı bir şekilde artmaktadır. Üreticiler siparişleri yetiştirmekte zorlanacak seviyeye gelmektedir. Bu sırada devam eden üretim sürecinde artan AR-GE çalışmalarının uygulamaya geçmesi diğer sektörlere oranla daha yavaş ilerlemektedir. İnsan faktörünün birinci sırada yer alması üreticilerin daha temkinli hareket etmesine sebep olmaktadır. Bu da AR-GE yatırım maaliyetlerini ve sürelerini artmaktadır. Dünyadaki lider üreticiler pazarlarını genişletmek ve daha fazla ülkeye hizmet etmek için pazarlama faaliyetlerine devam etmekte ve her geçen gün yatırım miktarlarını artırmaktadırlar. Bu planlı büyümeler en az risk göz önünde bulundurularak yapılmaya çalışılmaktadır. Bu yüzden de detaylı bir fizibilite çalışması yapılması gerekmektedir. Bu sayede, yapılacak yatırım miktarı, modeli ve beklentiler belirlenmektedir. Bunun için de özelllikle havacılık gibi ekonomik olumsuzluklardan çok hızlı etkilenen sektörlerde dinamik ve statik yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde oluşulabilecek riskler minimumda tutulmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda yapılması planlanan yatırımla alakalı geri ödeme süresi, kar miktarı ve bugünkü değeri gibi önemli verilere ulaşım sağlanmaktadır. Statik yöntemler paranın zaman kavramını devre dışı tutarak bugün için bir senaryo oluştururkeni dinamik yöntemler paranın zamana bağlı bir değişken olarak alıp daha realist bir yaklaşım sunmaktadır. Buradaki ana düşünce paranın geçen zaman içinde değerini kaybetmesi veya faiz oranları nedeniyle değerini artırması olarak ele alınmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla başlayan havacılık endüstrisi çeşitli nedenlerle sekteye uğrasa da günümüzde emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Dünya'da lider şirketler arasına giren ASELSAN. TAI, TEI gibi kurumlar bayrak taşıyıcısı görevi görmektedir. Türkiye bugün kendi tankını, helikopterini, eğitim uçaklarını üretmekle kalmayan aynı zaman da bunu yabancı ülkelere ihraç eden bir ülke konumundadır. Yaptıkları ihracatla ülke ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Aynı şekilde Türk Hava Yolları, yurt içi ve yurt dışı sponsorluk anlaşmalarıyla adından sıkça söz ettiren milli bir hava yolu firmasıdır. Ancak ülkemizde helikopter kullanımı diğer ülkelere kıyasla fazla yaygın değildir. Ulusal ve uluslararası birçok havalimanı bulundurmasına rağmen heliport sayısı yeterli seviyede değildir. Aynı şekilde helicopter sayısı da yetersiz kalmaktadır. Ancak farklı helikopter tiplerine bakım hizmeti veren birçok bakım kuruluşu mevcuttur. Dünya'da ise helikopter sektörü uçak sektörüne benzer ilerlemektedir. Bu çalışmada, günümüz havacılık endüstrisinin durum tespiti yapılırken jeopolitik bilim dalının argümanları kullanılmaya çalışılmıştır. Havacılık endüstrisini önemli ölçüde etkileyen faktörler araştırılırken bu faktörlerdeki değişimlerin izlenmesi sağlanarak turizm amacıyla operasyon yapılması planlanan hava aracı seçimi sırasında bir metodoloji oluşturulmuştur. Buna uygun olarak seçim sırasında önem verilen kriterler belirlenmiş ve hava aracı olarak Airbus Helicopters firmasına ait H130 (EC130) model helikopter seçimi yapılmıştır. Seçilen helikopter şirket tarafından satın alınmış ve operasyona başlamıştır. Seçilen helikoptere uygun olarak bir bakım merkezinin kurulması konusunda mutabakata varılmıştır. Turizm faaliyetlerinin geçmiş yıllardaki veriler ve izlenen trend de göz önünde bulundurularak bakım merkezinin kurulacağı yer Bodrum, Muğla bölgesi olarak belirlenmiştir. belirlenen bölgede faaliyetlerin daha da artacağı yönünde tahmin yapılmıştır. Disiplinler arası geliştirilen bakış açısı sayesinde daha sağlık bir seçim yapılması sağlanmıştır. Çevredeki rakip firma ve kabiliyet araştırması yapılmıştır. Türkiye içinde mevcut olmayan helikopter tipleri de eklenerek gelecek için hem piyasada lider olmak hem de farklı tipteki helikopterlerin ülkemize kazandırılması hedef olarak belirlenmiştir. Potansiyel bölgede kurulması planlanan bakım merkezinin hangi kabiliyette hizmet vereceği saptanarak gerekli planlama ona göre yapılmıştır. Bu önemli yatırım için gerekli hazırlıklar, harcamalar ve bütçe belirlenerek gerekli fizibilite çalışmaları yapılmıştır. Hangar, kullanılacak ekipman, çalışan maaşları, eğitim ücretleri, yetki başvuruları ve diğer rutin harcamalar belirlenerek toplam yatırım maliyeti hesaplanmıştır. Kazanç sağlayacak gelirler belirlenerek gelir modeli, tek seferlik ve rutin yıllık giderler için gider modeli ve başlangıç için gerekli ilk yatırım çalışması yapılmıştır. Projenin faydalı ömrü belirlenerek gerekli hesaplamalar yapılmıştır. Bu çalışmada, disiplinler arası bilgiler kullanılarak bir seçim ve yatırım kararı alınması sırasında yol gösterecek farklı yöntemler anlatılmış, bir metodoloji oluşturulmuştur. Oluşturulan bu metodoloji ile potansiyel bölgedeki yatırım kararının doğruluğu saptanmıştır. Bakım merkezi faaliyetlerine başlamış ve Nisan 2019 tarihinde H130 (EC130) tipinde helikopterin ilk yıllık bakımı tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aviation industry is a business sector includes not only manufacturing but also operating and performing maintenance activities of all types of aircrafts. Manufacturers focuse to produce more reliable, eco-friendly and fuel efficiency aircrafts with cuttingedge technology. However, commercial trade depends on other factors more than technologies. They adhere to international agreements with authorities and government regulations in terms of safety, security and environment. Aviation industry connects countries with various links such as cultural, social, commercial and political areas. Aviation removes the borders and creates links between different people, cultures and geographies. By means of these opportunities, aviation provides worldwide transportation network for global tourism and business activities. In this perspective, because of the fact that aviation is vulnerable external factors like crisis and war that make difficult to perform investment in aviation, geopolitics become a key factor for aviation industry. Geopolitics is a science which examines the impact of political geography conditions on neighbors and their relations with other countries. Political relations between two countries directly affects aviation. The number of tourists changing according to years is the most obvious example of this situation. Significant issues such as where the aviation will develop and in which regions the value of the investments will be appreciated are directly affected by the human factors. For this reason, it would be more reasonable to consider the developments in aviation, growth of airline companies, economic development of countries, location of new facilities and establishment of investment models considering the geopolitical elements. With the determined geopolitical factors and their regular monitoring, the direction of aviation in the future will make it possible to predict potential markets. When examining the aviation industry, dealing with other disciplines will provide assistance in a more accurate decisionmaking process. The geographic location of a country refers to its climate, underground resources and its proximity to important transit routes. In terms of aviation, the number of cities or countries that can be reached within the shortest flight distance indicates the importance of the aviation industry. Because in a favorable position for aviation contributes economy of related country. The aviation plays a significant role in economic growth, especially in developing countries. Tourism and its benefits to the country in terms of economy make it easier to get a place in the world transport network. Considering the economies of the sector and the economic dimension of the sector, it is seen as an open sector because of the factors that may adversely affect aviation such as crisis and war hampers significant investments due to uncertainty. In this study, the arguments of the geopolitical science have been tried to be used in the determination of the current aviation industry. While investigating the factors affecting the aviation industry significantly, a methodology has been created during the selection of aircraft which is planned to be operated for tourism activities by monitoring the changes in these factors. Accordingly, the criteria that are important during the selection are determined and Airbus Helicopters H130 (EC130) model helicopter has been selected. Selected helicopter was purchased by the company and they started to operate. It was agreed that a maintenance center would be established in accordance with the selected helicopter. Bodrum, Mugla region is the place where the maintenance center will be established by taking into consideration the data and trend observed in the past years of tourism activities. It is estimated that the activities will increase in the determined region. Competition studies were conducted in the surrounding area. The necessary planning was performed by determining capability of maintenance center in the potential area with adding non-existing helicopter types in Turkey in order to be leader in the market for both our countries as well as to fly different types of helicopters has been identified as a target. Thanks to the interdisciplinary perspective, a healthier choice has been made. Required feasibility studies were performed for the necessary investments, expenditures and budget. The total investment cost was calculated by determining the hangar, equipment to be used, employee salaries, training fees, authorization applications and other routine expenses. Generating revenues were determined and the income model was formed involving routine annual expenses and the first investment study required for the start-up were made. The useful life of the project was defined and necessary calculations were made. In this study, a methodology has been formed by using interdisciplinary information and a methodology has been introduced to guide the process of decision-making and investment. With this methodology, the investment decision in the potential region was determined. In April, 2019 first annual maintenance was performed in this maintenance center for H130 (EC130) typed helicopter.