Karadeniz bölgesi yerli ağaç türlerinden çapraz lamine ahşap (CLT) üretimi ve optimum üretim parametrelerinin belirlenmesi
Determination of production and optimum production parameters of cross laminated timber (CLT) from native tree species in the black sea region
- Tez No: 550356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK DEMİRKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Wood Products, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, günden güne pazar payı artan ahşap mühendislik ürünlerinden CLT' nin Türkiye'deki yerli ağaç türlerinden üretilmesi ve en uygun üretim şartlarının ortaya koyulacağı üretim parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ağaç malzeme olarak Sarıçam (Pinus sylvestris L.), Doğu Ladini (Picea orientalis L.) ve Göknar (Abies nordmanniana), 2 farklı kereste kalınlığı ve iki farklı tutkallama şekli uygulanarak CLT paneller üretilmiştir. CLT üretiminde kullanılan kerestelerin eğilme direnci TS 2474, elastikiyet modülü testleri TS 2478, liflere paralel basınç direnci testleri TS 2595 ve pürüzlülük ölçümleri DIN 4768 standartlarına göre yürütülmüştür. Üretilen CLT panellere uygulanan eğilme direnci ve eğilmede elastikiyet modülü testleri, ANSI/APA PRG 320 standardına göre yürütülmüştür. Çalışma kapsamında CLT duvar analizi testi ASTM E 72 standardına göre doğrusal yük altında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, yapay sinir ağları (YSA) modeli kurularak, çalışma kapsamındaki perde duvar gruplarının optimizasyonu yapılmıştır. Sonuç olarak, Karadeniz Bölgesi yerli ağaç türlerinden CLT üretilebileceği ve önemli bir katma değer sağlayacak performansa sahip olduğu görülmüştür. Yapılan mekanik testler neticesinde yerli türlerden üretilen CLT ürünlerin Avrupa standartlarına uygun kalitede olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the engineered wood products market share increasing from day to day CLT's the production of native tree species in Turkey and aimed to determine the production parameters to outline the optimal production conditions. As wood material, Scots Pine (Pinus sylvestris L.), Eastern Spruce (Picea orientalis L.) and Eastern Black Sea Fir (Abies nordmanniana), 2 different timber thickness and two different gluing forms are applied and CLT panels are produced. The bending strength of the timber used in the production of CLT was TS 2474, the modulus of elasticity tests TS 2478, the pressure resistance tests in parallel with the fibers TS 2595 and the roughness measurements were conducted according to DIN 4768 standards. Bending strength and modulus of elasticity tests applied to CLT panels were conducted according to ANSI / APA PRG 320 standard. CLT wall analysis test was performed under linear load according to ASTM E 72 standard. In addition, artificial neural networks (ANN) model has been established and the CLT wall groups in the scope of the study have been optimized. As a result, it is seen that CLT can be produced from indigenous tree species in the Black Sea Region and has a performance that will provide a significant added value. As a result of the mechanical tests, CLT products produced from domestic species were found to be in compliance with European standards.