Location-location routing problem and its application on refugee camps
Yer seçimi-yer seçimi rotalama problemi ve mülteci kampları üzerindeki uygulaması
  1. Tez No: 550357
  2. Yazar: GÜL ÇULHAN KUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Klasik Yer Seçimi Rotalama Probleminde (YRP), talep noktaları sabit ve bilinen konumdadırlar. Bilinen talep konumları ile kararlar depoların yer seçimleri ve araç rotalamaları için alınmaktadır. Ancak bazı kamusal problemlerde, talep noktalarının yerleştirilmesi de karar değişkeni haline gelebilmektedir. Bu çalışmada depo yer seçimleri ve araç rotalamalarının yanı sıra talep noktalarının yer seçimi de göz önünde bulundurulmuştur. Yazarların bilgisine göre YRP kararlarına ek olarak talep noktalarının da yer seçiminin yapıldığı bir çalışma henüz literatürde bulunmamaktadır. Bu problem Yer Seçimi-Yer Seçimi Rotalama Problemi (Y-YRP) olarak adlandırılmıştır. Bu çalışmada gösterileceği üzere, mülteci kampı yerleştirme problemi Y-YPR'nin direkt bir uygulama alanıdır. Mültecilerin sağlığını, güvenliğini, itibarını, vb. korumak için mülteci kamplarına birden fazla kamusal hizmet sunulmaktadır. Dolayısıyla, yetkililer bu hizmetleri sağlamak için mülteci kamplarını düzenli olarak ziyaret etmelidir. Mülteci kampı yerleştirme probleminde yetkililer mülteci kamplarına hizmet veren kuruluşların yer seçimine ve hizmet götüren çalışanların rotalamalarına karar vermektedir. Buna ek olarak, yetkililer aslında mülteci kamplarının konumlarını da belirlemektedir. Dolayısıyla mülteci kampı yerleştirme problemi Y-YRP'nin direkt bir uygulama alanıdır. Y-YRP için tam sayılı doğrusal programlama ile matematiksel bir model geliştirilmiştir. Sonuçları daha kısa sürede elde etmek için 2 aşamalı optimizasyon tabanlı sezgisel bir algoritma sunulmuştur. Matematiksel modelin ve sezgisel algoritmanın performansı Türkiye'nin güney bölgesinden elde edilen gerçek veriler üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the classical Location Routing Problem (LRP), the customers are at fixed and known locations. Given the known customer locations, in LRP models, decisions are taken for distribution center locations and corresponding vehicle routes. However; for some public applications the locations of customers can also be decision variables coming from a discrete set. In this study we consider such an application where the locations of demand nodes will be determined while considering the distribution center location(s) and corresponding vehicle routes. To the best of our knowledge this variant of LRP has not been de ned in the location literature before. We refer this problem as Location-Location Routing Problem (L-LRP). We observe that, refugee camp location and management problem is a direct application of the L-LRP. In refugee camps certain public services are required to protect health, safety, dignity, etc. of the refugees. Thus, authorities should plan regular public service visits to the refugee camps to provide these services. In the refugee camp location problem authorities decide the locations of hosting institutions and routes of service providers originated from these institutions. Actually, in addition; authorities also decide the locations of these refugee camps. For the L-LRP, a linear mixed integer mathematical formulation is developed. To obtain results in shorter times with preserving solution qualities, a two-stage math-heuristic algorithm is presented. The computational analysis of mathematical formulation and heuristic algorithm are conducted on a real data set obtained from Southern part of Turkey.