Bir üniversite hastanesine başvuran anne ve babaların HPV enfeksiyonu farkındalıkları ve HPV aşısına yaklaşımları
The awareness of hpv infection and the approaches of HPV vaccine of parents who apply to A University Hospital
- Tez No: 550377
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER EDİRNE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kanserle ilişkili enfeksiyonların %30'undan sorumlu tutulan HPV tipleri arasında tip 16 ve 18 serviks kanseri vakalarının %70'inde pozitif saptanmaktadır. Buna tip 31, 33, 45, 52, 58 de eklenirse serviks kanserinde, %90 oranında HPV pozitifliği olduğunu görüyoruz. Servikal kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmış üç tane aşı mevcut olup ikisi genital siğile karşı da koruyucudur. Sadece tip 16 ve 18'i içeren ikili aşı, ek olarak tip 6 ve 11'i de içeren dörtlü aşı ve buna ek olarak tip 31, 33, 45, 52 ve 58'i de içeren dokuzlu aşı. İkili ve dörtlü aşı ülkemizde onay almasına rağmen aşı yaptırma oranlarının düşük olduğunu görüyoruz. Bu durum, aşı yeterince duyulmamış olabilir mi sorusunu akla getirmektedir. Çalışmanın amacı, anne ve babaların Human papillomavirusu (HPV)'nü duyma oranlarını, HPV aşısını duyma oranlarını, aşıyı çocuklarına yaptırıp yaptırmayacaklarını, aşıya olumlu bakmayan anne ve babaların aşıyı hangi koşullarda yaptıracaklarını sorgulamak ve sonuçları mevcut literatürle karşılaştırmak ayrıca hastanemize başvuran bireylerin smear taraması, HPV ve aşı farkındalığını artırmaktır. Tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. Haziran-Ağustos 2018 tarihlerinde Pamukkale Üniversitesi Yataklı Servisleri'nde tedavi alan çocuk sahibi olup çalışmaya katılmayı kabul eden anne ve babaların tamamı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yüz yüze anket yöntemiyle toplandı. Toplamda 333 anne ve baba ile görüşme yapıldı. Sonuç olarak anne ve babalar HPV enfeksiyonunu ve korunma yollarından HPV aşısını yeterince bilmedikleri ve birçoğunun aşıyı kabul etmek için aşının ücretsiz olmasını, doktorun aşıyı önermesini ve aşının yaygınlaşmasını önemsedikleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Among HPV types responsible for 30% of cancer-related infections, type 16 and type 18 are positive in %70 of cervix cancer cases. It is seen that there is 90% HPV positivity in cervix cancer by adding type 31, 33, 45, 52, 58. There are three vaccines proven to protect against cervical cancer and two of them have prophylactic effect against genital warts. The first one is bivalent vaccine which contains only type 16 and 18. In addition, there is tetravalent vaccine containing type 6 and 11. The last one is nonavalent containing type 31,33,45,52,58. Although bivalent vaccine and tetravalent vaccine are approved in our country, we see that vaccination rates are still low. This situation raises the question whether the vaccine is heard enough or not. The aim of this research is to examine the hearing rates of the parents about Human papilloma virus and HPV vaccine and to question whether parents give their child vaccination or not and under what kind of condition, parents who are not ignore the vaccine will give their child vaccination and to compare the results with available literature and to increase the awareness of smear scan, HPV and vaccines of parents who apply to our hospital. This is a cross-sectional descriptive study. All of the mothers and fathers who were treated at Pamukkale University Hospital between June and August 2018 and who agreed to participate in the study were all involved. Data were collected by face to face survey method. In total, 333 parents were interviewed. As a result, it is seem that the parents are not sufficiently aware of HPV infection and HPV vaccine which is one of the protection ways and they care about the free prices and doctor's recommendation and becoming this vaccine common.