Haşhaş tohumu ilavesi ile yapılan geleneksel Beyşehir tarhanasının bazı özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some properties of the traditional Beyşehir tarhana produced by adding poppy
  1. Tez No: 550383
  2. Yazar: ŞÜHEDA ATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BAHRİ ÖZSİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Ülkemizde geleneksel gıdalar içinde değişik yörelerimizde yapılan tarhananın önemli bir yeri bulunmaktadır. Yapımında farklı hammaddelerin ve üretim tekniklerinin kullanılması tarhanaya kendine özgü lezzet, tat, koku ve aroma kazandırmaktadır. Bu araştırmada yağ ve protein gibi besin maddelerince zengin olan haşhaş belirli oranlarda geleneksel Beyşehir tarhanasına ilave edilerek hem yeni bir ürün geliştirilmesi hem de haşhaşa yeni bir kullanım alanı oluşturulması amaçlanmıştır. Bu amaçla geleneksel Beyşehir tarhanasına dövme yerine haşhaştan % 5, % 10, % 15, % 20 ve % 25 oranlarında eklenmiş ve aynı koşullarda kontrol örneği olarak üretilen Beyşehir tarhanası ile fiziksel, kimyasal ve duyusal analizlerle karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmada Konya yöresinde yapılan Beyşehir tarhanasına haşhaş ilavesinin, tarhananın kimyasal ve duyusal niteliklerini olumlu yönde etkilediği gözlenmiştir. Beyşehir tarhanası üretiminde kullanılacak en uygun haşhaş oranlarının % 5 ve % 10 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the traditional food of our land, tarhana comes forward with its types in different regions. As the manufacturing process of tarhana contains different raw materials and methodology, the food gains indigenous taste, flavor, scent and aroma. As a result of this research, by adding a certain porpertion of poppy which is rich in nutritional compounds, such as fat and protein to the traditional Beyşehir's tarhana, also phot developing a new product and creating a new use area for poppy were intended. For this purpose, instead of wheat, popy was added to the traditional Beyşehir's tarhana at proportions of 5 %, 10 %, 15 %, 20 % and 25 %, and it was examined, by physical, chemical and organoleptic analysis, in comparison to the traditional Beyşehir's tarhana produced as control sample under the same conditions. It was observed that poppy affects the chemical and organoleptic characteristics of the traditional Beyşehir's tarhana positively. Taking these characteristics into account, it has been determined that the most suitable ratio of poppy to be used in tarhana production are 5 % and 10 %.