Alternatif gıda kaynaklarının (Böcekler) kullanımına dair bakış açılarının değerlendirilmesi /Konya örneği
Evaluation of views of use of alternative food resources (Insects)/Konya examples
- Tez No: 550385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EDA GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Turizm, Nutrition and Dietetics, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Böceklerin gıda olarak tüketilmesi anlamına gelen entomofaji terimi, günümüzde gastronomi alanında yapılan çalışmalarda eskiye göre daha fazla karşımıza çıkmaktadır. Yenilebilir böceklerin artık gastronomi alanında ele alınması, çevreye ve insan sağlığına yarar sağlayabilecek nitelikte olması ve bu nedenlerden alternatif gıda kaynağı olarak görülmesi onu önemli bir trend haline getirmiştir. Ülkemizde böyle bir çalışma ilk defa yapılmaktadır. İ nsanların besin algılarında böcekler nedenli kullanılabilir olduğu, ürünler içinde yer alabileceği şu ana kadar belirlenmemiştir. Bu kapsamda Konya evren seçilerek; Türkiye genelinden öğrenci potansiyeline (çeşitli illerden gelen) sahip Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencilerinden beslenme bilgisine sahip olan ve olmayan bireylerin“Alternatif gıda kaynaklarının (böcekler) kullanımına dair bakış açılarının değerlendirilmesi”amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırmaya katılmayı kabul eden toplam 772 kişi üzerinde veri toplama aracı (anket) uygulanmıştır ve toplamda geçerli sayılan 474 geri dönüt alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 17.0 paket programında değerlendirilmiştir. Anket verilerinin analizinde demografik değişkenlere Frekans Anailizi, değişkenlerin boyutlarını belirlemek ve geçerlilik değerlendirmesi için Faktör Analizi, gruplar arasındaki farkları test etmek için T-testi ve değişkenleri arasında bağımlılık olup olmadığını test etmek amacıyla Khi-Kare Testi (χ2), değişkenler arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla da Korelasyon Analizi gerçekleştirilmiştir. İstatistikî analiz sonuçları tablolar halinde özetlenmiştir.Diğer ülkelerde giderek artan protein ihtiyacına karşı alternatif ürün olarak gösterilen böcekleri konu alan çalışmamız da ayrıca yeni ürün (kola, sakız, şekerleme vb.) ve üretimler (gıda katkı maddesi) içinde kullanılırlıkları zamanla arttığı ortaya konulmuştur. Uluslararası bir çok çalışmada eski bir besin unsuru olmasına rağmen yeni bir trend olarak görülen“böceklerle beslenme”, çeşitli algı sistemleri ile ne kadar kullanılabilir olduğu çeşitli kültürlerde tartışılmaktadır. Böceklerin alternatif gıda bir olarak düşünebileceği, gastronomik bir unsur olarak olarak alana katkı sağlayacağı konusunda günümüz için kararsız bir yaklaşım ifade edilmiştir. Bu durum gelecek yıllar içinde gastronomi alanında ele alınması daha çok beklenmektedir. Böylece yenilebilir böceklerin ülkemizde tüketilebilmesinin söz konusu olup olmayacağı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term entomophagy, which means that insects are consumed as food, is now more common in studies conducted in the field of gastronomy than in the past. The fact that edible insects are now handled in the field of gastronomy, being able to benefit the environment and human health and being seen as an alternative food source for these reasons made it an important trend. As we made another thesis work in Turkey are not found; Since insects are usable in people's perceptions of nutrients, it has not been determined until now that products can be contained within. In this context, the Konya universe was chosen; Turkey in general the students potential (coming from various provinces) with Necmettin Erbakan University with knowledge of nutrition of students and non-members of the“alternative food sources (insects) Evaluation of perspectives on the use”is intended. In this context, data collection tool (questionnaire) was applied to a total of 772 people who accepted to participate in the study and 474 feedback which is valid in total was taken. The data obtained from the study were evaluated in SPSS 17.0 package program. In the analysis of the survey data, frequency control to demographic variables, determining the dimensions of the variables and factor analysis for validity assessment, T-test for testing the differences between groups, and Chi-Square Test (An2) in order to test the relationship between variables, in order to test the relationship between variables, Correlation Analysis was also performed. Statistical analysis results are summarized in tables. In other countries, our study on insects, which are shown as alternative crops against increasing protein needs, has also been shown to increase in time with new products (cola, chewing gum, confectionery, etc.) and their availability in food (food additive). Although there is an old nutrient in many international studies, it is discussed in various cultures that“insect feeding”, which is a new trend, can be used with various perception systems. An unstable approach has been expressed in terms of what insects can think of as an alternative food and as a gastronomic element. This situation is expected to be addressed in the gastronomy field in the coming years. Thus, it is examined whether edible insects can be consumed in our country.