Animasyon filmlerin anlatı yapısında Shakespeare'in eserlerinin metinlerarasılık bağlamında analizi
An intertextual analysis of Shakespeare's plays in the narrative structures of animation films
  1. Tez No: 550386
  2. Yazar: SEMA BULAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SÜNBÜL OLGUNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanoğlunun yazıyı keşfinden sonra gelecek kuşaklara aktarılmak üzere bir ulusun tarihini, kültürel yapısını anlatan tarihi metinler, edebi sanat eserleri, bilimsel çalışmaları içeren yazılı metinler oluşturmaktadır. İlk oluşturulan metinlerden günümüze kadar sayısız metin yer almaktadır. Postmodernizm ile birlikte, yazılan her metnin kendinden önceki metinlerle etkileşim içerisinde olduğunu ortaya koyan metinlerarasılık kavramının ortaya çıktığı görülmektedir. Metinlerarasılık kavramına tarihsel süreç içerisinde yeni yorumlar getirilmiştir. Bu çerçevede metinlerarasılık kavramı disiplinlerarası bir kavram olarak yer almaktadır. Bu çalışma kapsamında, yedinci sanat olarak bilinen sinema ile metinlerarasılık kavramı üzerinde durularak aralarındaki ilişki ele alınmaktadır. Bu bağlamda sinemanın bir alt türü olan animasyon sinemasının anlatı yapısı doğrultusundan hareketle, araştırma kapsamına alınan filmler metinlerarası analiz doğrultusunda incelenmektedir. Çalışma kapsamında William Shakespeare'in eserlerinden esinlenilerek oluşturulmuş üç animasyon filmi araştırmanın temeline alınmıştır. Analiz kapsamına alınan filmler; karakterler, zaman ve uzam açısından kategorilendirilerek filmlerin, Shakespeare'in yüzyıllar önce yazmış olduğu eserleriyle kişi, zaman ve uzam açısından benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konularak metinlerarası anlatının film içerisinde konumlandırılmasına dair bir karşılaştırma yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the discovery of the man's writing and alphabet, written texts about the history of a nation, historical texts, literary works of art and scientific studies have been prepared for the future generations. Numerous texts have been written from the first texts to the present day. It has emerged with postmodernism that each text is in a relationship with the previous texts. The concept of intertextuality has been interpreted in the historical process. In this context, the concept of intertextuality has emerged as an interdisciplinary concept. In this study, cinema and intertextuality are emphasized. In the direction of the narrative structure of animation cinema, an intertextual was analyzed. Three animated films is selected in the study, which is influenced by Shakespeare's works. Intertextual similarities and differences between Shakespeare's works and selected three animation films are analyzed in terms of characters, time and place.