Perioperatif sürecin farklı alanlarında uygulanan aktif ve pasif ısıtma yöntemlerinin termal konfor ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of active and passive heating methods applied in different parts of perioperative process on thermal comfort and anxiety
  1. Tez No: 550402
  2. Yazar: PINAR TUNÇ TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN, PROF. DR. İNCİ KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, perioperatif sürecin farklı alanlarında uygulanan aktif ve pasif ısıtma yöntemlerinin termal konfor ve anksiyete üzerine etkilerini ve ayrıca yaşama bulguları üzerine etkisini belirlemek amacıyla; 2*2 faktöriyel randomize kontrollü klinik araştırma olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini kadın hastalıkları ve doğum servisinde 1 Ekim 2018-10 Ocak 2019 tarihleri arasında açık batın ameliyatı olan 99 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyonla; A, B ve C grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. A grubunda yer alan hastalara hem preoperatif hem postoperatif dönemde, B grubundaki hastalara ise sadece postoperatif dönemde sıcak hava üflemeli önlük giydirildi. C grubu rutin uygulamalara devam etti. Araştırma verileri; araştırmacı tarafından geliştirilen Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yaşam Bulguları Takip Formu ile toplandı. Hastaların termal konfor düzeyi VAS, anksiyete düzeyi ise "Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ile değerlendirildi. Verilerin analizinde; ANOVA, Tukey veya Tamhane testleri, ki-kare, Kruskall Wallis, Friedman test ve Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Araştırmada, hem preoperatif hem de postoperatif dönemde sıcak hava üflemli önlükle ısıtılan grubun termal konfor düzeyinin daha yüksek olduğu ve sıcak hava üflemeli önlükle ısıtılan gruplarda anksiyetenin daha düşük olduğu bulundu. Ek olarak, hastaları sıcak hava üflemeli önlükle ısıtmanın hastaların beden sıcaklığı, nabız, solunum ve satürasyon değerlerine olumlu katkı sağladığı saptandı. Bu araştırma sonucunda; perioperatif dönemde termal konforu arttırmada, anksiyeteyi azaltmada, beden sıcaklığı, nabız, solunum ve satürasyon değerleri üzerinde sıcak hava üflemeli önlüğün olumlu katkılarının olduğu belirlendi. Perioperatif dönemde sıcak hava üflemeli önlükle veya ısıtılmış yeşil örtü ile ısıtmanın kan basıncı değerleri üzerinde fark yaratmadığı belirlendi. Bu araştırma sonucunda termal konforu artırmada, anksiyeteyi azaltmada ve hipoterminin yaşam bulgularına etkisini değerlendirmede kullanılacak farklı ısıtma tekniklerinin etkilik ve maliyet açısından değerlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The study was implemented as a 2*2 factorial randomized controlled clinical research for the purpose of determining the effects of active and passive heating methods, which are applied in different areas of perioperative process, on thermal comfort and anxiety and also on vital signs. Sample of the study consisted of 99 patients, who had undergone an open abdominal operation in the gynecology and obstetrics service between October 1, 2018 – January 10, 2019. The patients were separated into three groups as group A, B and C via randomization. The patients in the group A were made wear a hot air apron in both the preoperative and postoperative period, whereas the patients in the group B were made wear the apron only in the postoperative period. The group C continued routine applications. Study data were collected via Introductory Information Form, which was developed by the researcher and Vital Signs Follow-Up Form. The patients' thermal comfort levels were assessed with VAS and anxiety levels with“State-Trait Anxiety Inventory”. The data were analyzed using; ANOVA, Tukey or Tamhane tests, chi-square, Kruskall Wallis, Friedman test and Bonferroni correction. In the study, it was found that the group which was heated with hot air apron in both the preoperative and postoperative period had a higher thermal comfort level and the groups heated with hot air apron had a lower anxiety level. In addition, it was determined that heating the patients with hot air apron contributed to their body temperature, pulse, respiration and saturation values positively. As a result of the study, it was determined that hot air apron made positive contributions to increasing thermal comfort, decreasing anxiety and to body temperature, pulse, respiration and saturation values in the perioperative period. It was found that heating the patients with hot air apron or heated green cover made no difference on blood pressure values in the perioperative period. As a result of the study, it can be recommended to evaluate different heating techniques to be used in increasing thermal comfort, decreasing anxiety and assessing the effect of hypothermia on vital signs, in terms of effectiveness and cost.