Cerrahi ve ameliyathane hemşirelerinin perioperatif dönemde ekolojik sürdürülebilir gelişime ilişkin algıları: Nitel bir çalışma
Surgical and operating room nurses' perceptions of ecologically sustainable development in the perioperative period: A qualitative study
  1. Tez No: 1004915
  2. Yazar: BERİVAN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER DENİZ ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim krizinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri giderek belirginleşirken sağlık bakım sektörünün bu krizdeki paradoksal rolünün, iyileştirici aynı zamanda kirletici de olması, sürdürülebilirlik tartışmalarını hastane yönetimlerinin merkezine taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin toplam karbon ayak izinin önemli bir bölümünden sorumlu olan ameliyathaneler; enerji yoğun cihazları, yüksek atık hacmi ve anestezik gaz emisyonları ile ekolojik bozulmanın“sıcak noktaları”olarak nitelendirilmektedir. Perioperatif sürecin en kritik iş gücünü oluşturan hemşirelerin, bu ekolojik yükün yönetilmesindeki rolleri ve farkındalık düzeyleri, yeşil hastane hedeflerine ulaşılmasında belirleyici bir faktördür. Bu araştırma, cerrahi ve ameliyathane hemşirelerinin perioperatif süreçte ekolojik sürdürülebilirliğe ilişkin algılarını, kurumsal politikalara yönelik farkındalıklarını ve günlük uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma deseninde tasarlanan bu çalışmada, farklı deneyimlere sahip 25 cerrahi hemşiresi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Elde edilen veriler, MAXQDA 2024 yazılımı kullanılarak tümevarımsal yöntemle analiz edilerek, tematik bir çerçeve oluşturuldu. Analiz neticesinde;“Kurumsal Söylem ile Klinik Gerçeklik Arasındaki Kopukluk”,“Enerji Yönetiminde Güvenlik Kaygısı ve Alışkanlıkların Çatışması”,“İsrafın Sistemik ve Hiyerarşik Dinamikleri”ve“Sürdürülebilirliğin Duygusal Yükü: Vicdan ve Tükenmişlik”olmak üzere dört ana tema belirlendi. Bulgular, sürdürülebilirlik politikalarının kağıt üzerinde var olmasına karşın klinik sahada“görünmez”kaldığını, personelin sistematik bir eğitim ve oryantasyon sürecinden geçmediğini gösterdi. Enerji tasarrufu girişimlerinin“hasta güvenliği”ve“korku kültürü”engellerine takıldığı, malzeme yönetiminin ise cerrahi hiyerarşinin ve“aç gitsin”baskısının gölgesinde şekillendiği saatandı. Cerrahi hemşireleri sistemsel zorluklar ve lojistik yetersizlikler nedeniyle sürdürülebilirliği kurumsal bir kültürden çok, vicdani anlamda yalnız bir mücadele olarak deneyimlediklerini belirttiler. Sektörün ekolojik dönüşümü için, politikaların uygulamaya yansıması, hiyerarşik iletişimin kolaylaştırılması ve korku kültürünün aşılarak“güvenli tasarruf”bilincinin yerleştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
As the negative effects of the global climate crisis on human health become increasingly apparent, the paradoxical role of the healthcare sector in this crisis—both healing and polluting—is bringing sustainability discussions to the forefront of hospital management. Operating rooms, which are responsible for a significant portion of the total carbon footprint of healthcare services, are considered“hot spots”of ecological degradation due to their energy-intensive equipment, high waste volume, and anesthetic gas emissions. The roles and awareness levels of nurses, who constitute the most critical workforce in the perioperative process, in managing this ecological burden are a decisive factor in achieving green hospital goals. This research aims to examine surgical and operating room nurses' perceptions of ecological sustainability in the perioperative process, their awareness of institutional policies, and their daily practices. Designed as a qualitative research study, this work involved semi-structured interviews with 25 perioperative nurses with varying levels of experience. The data obtained were analyzed using inductive methods with MAXQDA 2024 software, and a thematic framework was created. As a result of the analysis, four main themes emerged:“The Disconnect Between Institutional Discourse and Clinical Reality”,“Security Concerns and Conflicting Habits in Energy Management”,“The Systemic and Hierarchical Dynamics of Waste”, and“The Emotional Burden of Sustainability: Conscience and Burnout.”