Çocuklara yönelik illüstrasyonlu sanat terimleri sözlüğü
Dictionary of illustrated art terms for children
- Tez No: 550420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bir düşüncenin veya yazılı bir metnin anlamını açıklama, süsleme veya yorumlama amacı taşıyan illüstrasyonların, çocuğun henüz okuma yazma bilmediği veya okumaya yeni başladığı dönemlerde kitapları sevmesi, benimsemesi ve ilerideki yaşamına dahil etmesi açısından önemi büyüktür. Çocuklar, ruhsal gelişimleri için kitaplarla büyümelidir. Fakat okudukları bu kitapların içerik ve resimleme yönünden özenle hazırlanmış olması ve uzmanların elinden çıkması gereklidir. Yetişkinlerden daha hızlı öğrenen çocukların nitelikli resimleme ve metinlerden oluşan eserleri okuması, onların yaşamına hiç şüphesiz olumlu bir yön verecektir. Bu araştırmada illüstrasyon ve sözlük kavramı ayrıntılı olarak incelenmiş, illüstrasyonların çocuklar için önemi, çocuğun sanatsal gelişimi, resimli çocuk kitaplarının nitelikleri gibi konuları içeren anlatımlara yer verilmiştir. Bu araştırmanın bağlamında“Çocuklara Yönelik İllüstrasyonlu Sanat Terimleri Sözlüğü”adlı kitap tasarlanmıştır. Araştırmanın kavramsal tarafının, illüstrasyon ve resimli çocuk kitapları konularında çalışma yapan araştırmacılara; söz konusu sanat terimleri sözlüğünün ise çocuklara -dolaylı yoldan onların okuduğu kaynakları belirleyecek olan ebeveynlere- sanatsal anlamda kendilerini geliştirebilecekleri ve okurken eğlenebilecekleri faydalı bir kaynak olması amaçlanmıştır.“Çocuklara Yönelik İllüstrasyonlu Sanat Terimleri Sözlüğü”adlı çalışma için 300 adet terim yazılmış ve bu terimler için 300 adet illüstrasyon tasarlanmıştır. Araştırmada bahsedilen illüstrasyonların ve resimli çocuk kitaplarının sahip olması gereken içeriksel ve fiziksel özellikler dikkate alınarak bir bütün haline getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Illustrations with purpose of explaining the meaning of an idea or written text, decorate or explication are major importance for that children love books, adopt and include to they future life when they don't know yet reading and writing or they start reading. Children should grow with the books for their psychological development. However, these books that children read must be prepared in the aspect content and illustration meticulously and ones must be created by expert person. Reading the pieces that are made up of qualified illustration and texts of the children who learn faster than the adults will give a positive way without doubt to their life. In this research illustration and dictionary notion have been examined in detail, expressions that are contain the importance of illustration for children, artistic development of children, qualified of illustrated children books have been included. In the context of this research“Dictionary of Illustrated Art Terms for Children”a book called has been designed. Whereas conceptual side of the research is a useful resource to researcher who are study about illustration and illustrated children books, dictionary of art terms -to the parents who will determine to books they read relatively- is a useful resource to children about themselves improve of artistic and having fun while reading have been aimed. 300 terms have been written in a study called“Dictionary of Illustrated Art Terms for Children”and 300 illustrations have been designed for each terms. Contextual and physical characteristics that they must have the illustrations and illustrated children books have been mentioned in the research have been endeavored carefully to create as a whole.