Kişilik özelliklerinin müşteri karar verme stilleri üzerine etkisi: Bandırma örneği
The effect of personality characteristics on customer decision making styles: Bandırma example
  1. Tez No: 550434
  2. Yazar: İSMAİL YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsanlar yaşadıkları süre zarfında kararlar vermek zorundadır. Kararlarını verirken nelerin etkisinde kalarak karar verdikleri hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Bireyler bir müşteri olarak satın almaya yönelik karar verirken kişilik özelliklerinin ne derece etkili olduğu ve kararına ne tarz etkisi olduğu hakkında çok az çalışma yapılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de bu konu üzerine yapılan çalışmalar incelendiğinde kişilik özellikleri üzerine çok yapıldığı, karar verme stilleri üzerine çok sayıda çalışma yapıldığı görülmüştür. Ancak bireyin bir müşteri olarak karar verirken kişilik özelliklerini inceleyen az sayıda benzer çalışmalara rastlanılmıştır. Bundan dolayı çalışmamız ülkemizde ve dünyada yaşayan bireylere faydalı kılmak için özenli bir araştırma olarak ele alınmıştır. Teknolojinin hızla gelişmesi, küreselleşmenin etkisiyle dünyanın küçük bir Pazar haline gelmesi bireylerin müşteri olarak karar vermesini bazı yönlerden kolaylaştırırken, bazı yönlerden zorlaştırmaktadır. Küreselleşmenin etkisi, kapitalizm sistemin sürekli yeni ürünler üretmesi, var olan ürünleri çeşitlendirmesi, bilgi yığını oluşturması müşterilerin karar vermesini zorlaştırmaktadır. Bireyler kararlarını verirken kendisi için önemli olan şeyler üzerine verir. Müşteriler kararlarını verirken kalite, moda, fiyat yönlü, marka, sadık yönlü, alışkanlıklarında dolayı, boş zamanlarını değerlendirmek üzere ya da referans gruplarının etkisinde kalabilmektedir. Bireylerin müşteri olarak satın alması sonucu oluşan karar verme stillerine kişilik özelliklerinin etkisinin olduğu görülmektedir. Çalışmamız Balıkesir ili Bandırma ilçesinde ikamet eden 170 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerde bireylerin müşteri olarak karar verirken kişilik özelliklerinin etkisinin ne derece etkili olduğu öğrenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular SPSS 20 paket programında analiz edilerek yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have to make decisions during their lives. A lot of research has been done about the things affecting them by making decisions. Little has been done about how effective the personality traits are and how effective the decision is when deciding to purchase as a customer. It has been seen a lot of studies on personal traits and decision – making styles when examined in the world and Turkey. However, there are few similar studies examining the personality traits of the individual as a customer. Therefore, our study is considered as an attentive study to make it useful for individuals living in our country and in the world. The rapid development of technology and the fact that the world becomes a small market with the effect of globalization make it easier for individuals to decide as a customer in some ways on the other hand make it difficult in some ways. The impact of globalization, the production of new products by the system of capitalism, diversifying existing products, creating a heap of information make it difficult for customers to make decisions. Individuals make decisions on the things that are important to him. In making their decisions, customers can be influenced by quality, fashion, price-oriented, brand, loyal direction, habits, or leisure time or by reflection groups. It is seen that the personality traits of individuals affect the purchasing behaviors. In our study, 170 people residing in Bandırma district of Balıkesir province have been interviewed face to face and in these interviews when they decide as a customer, it has been researched how affective the personality traits of individuals are. The findings have been analyzed by using SPSS 20 package program.