Anne baba tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between parental attitudes with communication skills of preschool children
  1. Tez No: 550435
  2. Yazar: EMİNE BİLGE ALTUNOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKADİR KABADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı, anne baba tutumları ile okul öncesi dönem çocuklarının iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evreni, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Elâzığ ve Diyarbakır'da okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 36-72 aylık çocuklardan ve anne babalarından oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrenden rasgele seçilen 300 çocuktan ve 320 anne babadan oluşmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Ana Baba Tutumlarını Belirleme Anketi”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Demografik değişkenlere göre“İletişim Becerileri Ölçeği”nin puan ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Anne baba tutumları ile iletişim becerileri arasındaki ilişki ise Spearman Korelasyonu uygulanarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; en çok“Demokratik Tutum”un benimsendiği ve en fazla“Sözlü İletişim Becerileri”nin kullanıldığı görülmektedir. İletişim becerilerinde en düşük puan ortalamasının 36-48 aylık çocuklara ait olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İletişim becerilerinin; ailenin çocuk sayısına, çocuğun doğum sırasına, babanın öğrenim durumuna ve aile ile birlikte yaşayan başka bireyin varlığına göre anlamlı olarak farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. İletişim becerilerinin bazı alt ölçeklerinin; çocukların yaş grubuna, çocukların cinsiyetine, annenin öğrenim durumuna, annenin çalışma durumuna, ailenin ekonomik durumuna göre anlamlı olarak farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Anne baba tutumları ile iletişim becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sadece, koruyucu anne baba tutumu ile sözel iletişim becerileri arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the relationship between parental attitudes and communication skills of preschool children. Relational screening model was used in the research. The population of this study is composed of 36-72 months old children attending pre-school education institutions in Elâzığ and Diyarbakır in the 2017-2018 academic year and their parents. The sample of the study consisted of 300 children and 320 parents randomly selected from the universe.“Personal Information Form”,“Parental Attitude Measurement Questionnaire”and“Communication Skills Scale”was used in the research. The data were analyzed with SPSS 22 program. Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis Test were used to compare the demographic variables and the score averages of“Communication Skills Scale”. The relationship between parental attitudes and communication skills was analyzed by applying Spearman Correlation. According to the results of the study; it is seen that the most adopted one was“the democratic attitude”and the most frequently used one was“verbal communication skills”. It was concluded that the lowest point average of communication skills belonged to that children who are 36-48 months old. It concluded that no significant difference was found between the number of children in the family, the birth order of the child, the education level of the father, the presence of the other person living with the family and the communication skills. It concluded that significant difference was found between the age group of the children, the gender of the children, the education level of the mother, the working status of the mother, the economic status of the family and the some subscales of communication skills. There has been no significant relationship between parental attitudes and communication skills. Only, there was found a statistically low negative correlation between protective parental attitudes and verbal communication skills.